Stárnoucí pes potřebuje náležitou péči. Pozornost věnujte nejen nemocem, ale také změnám chování

Mazlíčci 24. dubna 2022 | 10:36 — Zuzana Procházková
Stárnutí vašeho čtyřnohého domácího mazlíčka s sebou přináší mnoho změn, a je proto potřeba pejskovi věnovat potřebnou péči i pozornost. Sledovat byste měli zejména stravu, změny chování a příznaky častých onemocnění, jež psy seniory potkávají. V každém případě se vašemu mazlíčkovi pokuste stárnutí co nejvíce zpříjemnit a věnujte mu péči i lásku.
Další 3 fotografie v galerii
První příznaky stárnutí se objevují od 6 roku věku vašeho pejska / Pixabay

Když váš milovaný pejsek začne stárnout, měli byste mu o to více poskytovat péče i pozornosti. Obvykle se první příznaky stárnutí začínají objevovat od 6 roku věku vašeho pejska. Jedná se například o výkyvy váhy, úbytek svalové hmoty, změny v chování, častější močení, nechutenství, únavu, šedivění či zhoršení sluchu a zraku. Kromě toho se můžou vyskytnout i jiné choroby související se stárnutím organismu psa. V každém případě je vše potřeba vždy zavčasu konzultovat s veterinářem.

Nyní se podíváme na pět konkrétních oblastí, kterým byste se v seniorském období psa měli věnovat nejvíce pozornosti.

Změny chování

Změny v chování patří mezi první tzv. geriatrické projevy. Pokud jste pojem geriatrie ještě neslyšeli, tak se jedná o obor lékařství, který se zaměřuje na problematiku zdravotního a funkčního stavu ve stáří. U pejska ve vyšším veku se může vyskytovat například neklid, noční probouzení, únavu, bázlivost, agresi nebo jiné kompulzivní poruchy. Dobrou zprávou je, že lze řadu z nich léčit vhodnými preparáty a správnou výživou.

Zdravé klouby

Tak jako nám se ve stáří hůř pohybuje, tak i domácím mazlíčkům se celkově zhoršuje s přibývajícím věkem pohybový aparát. Dochází k artrotickým změnám, které jsou mnohdy bolestivé. Možnosti terapie jsou často omezené. Psům a kočkám se podává speciální krmivo s kolagenem a dalšími výživnými látkami. Pochopitelně je na místě snížení zátěže na klouby.

Trávení, paradontóza a zubní kazy

V případě gastroenterologických problémů můžete pozorovat nejčastěji onemocnění spojená s ústní dutinou, jako jsou zubní kazy, paradontóza, zubní kameny či vznik nádorů. Tomu všemu se dá předcházet správnou péči o chrup. Tedy čištěním zubů, kdy lze na trhu vybírat z celé řady psích zubních kartáčků a past. Mimo to dochází k nežádoucím a problematickým změnám v trávicím traktu, kde se můžou začít tvořit vředy. V obou případech lze tyto problémy zmírnit či jim předejít díky pravidelným návštěvám u veterináře.

Kašel, dušnost a srdeční onemocnění

Nemoci spojené s kardiovaskulárním a dýchacím systémem se u domácích mazlíčků zprvu projevují jako únava, apatie či nechutenství. Postupně však přichází kašel, dušnost, a to i když je zvíře v klidu. Veterináři také často odhalují degenerativní změny srdečních chlopní.

Časté močení a kastrace

Urogenitální nemoci se nevyhýbají ani psům nebo kočkám. U starých psů lze obvykle sledovat nejprve častou potřebu močení, přičemž se může stát, že se pes senior začne počůrávat i doma. Druhou oblastí jsou pohlavní orgány. Někteří se stále kloní k tomu, že by se zvířata neměla kastrovat. Skutečnost je však taková, že pohlavní hormony mohou velmi negativně ovlivnit mléčné žlázy, dělohu nebo prostatu. Dochází pak k tvorbě nádorů, které metastázují. Dále čtěte: Přehled oblíbených pokojových rostlin, které jsou toxické pro kočky.

Zdroj: vaschovatel.cz, akc.org, petsradar.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu