Kočičí předení neznačí jen pohodu. Vrnivé zvuky kočky vydávají i z jiných důvodů

Mazlíčci 27. června 2021 | 09:44 — nov
Kočky jsou pověstné tím, že velmi často vrní. Této vlastnosti se říká také předení a je nejčastěji spojené s vyjádřením spokojenosti zvířete. Majitelé a odborníci se však shodují na tom, že vrnivé zvuky kočky vydávají i z jiných důvodů.
Další 1 fotografie v galerii
Kočky také mohou příst i ve chvíli, kdy jsou zraněné nebo nemocné / Pixabay

A co tedy kočka může vrněním vyjadřovat? Kromě toho, že značí pocity pohody, může předení sloužit také ke komunikaci mezi matkou a mláďaty. Koťata předením u matky podporují tvorbu mléka a dávají jí tak najevo, že jsou v pořádku. Ona je jeho prostřednictvím zase uklidňuje.

Hojí rány, stimuluje svaly

A to není všechno. Kočky také mohou příst ve chvíli, kdy jsou zraněné nebo nemocné. Z pozorování vyplynulo, že vibrace, které předení doprovází, podporují hojení ran a zlepšují pevnost kostí.

Pro kočičí životní styl jsou také typické dlouhé fáze nečinnosti a spánku. Mohou prospat i 16 hodin denně, což by u lidí vzhledem k dlouhé nečinnosti způsobilo ochabnutí svalstva a řídnutí kostí. Jako prevence proti těmto problémům se u koček vyvinulo předení. Vibrace, které při něm vznikají, totiž stimulují právě svaly a kosti. Zároveň při něm nedochází k velkému výdeji energie, kterou kočky účelně šetří.

Co je předení

Kočky domácí jsou jediné šelmy, které dokáží příst jak při nádechu, tak i při výdechu. Existují dvě teorie, jak předení vzniká. Podle jedné jde o důsledek vibrací nepravých hlasivek, které se nachází za pravými hlasivkami v hrtanu. Jiná teorie říká, že vzniká stahováním svalů hrtanu a bránice. Čtěte také: Pokud vám kočky likvidují úrodu, zkuste je přelstít. Přinášíme pár tipů

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.bbc.com, denvercatco.com

Témata: kočka, předení, svaly, kosti
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu