Pokud vám kočky likvidují úrodu, zkuste je přelstít. Přinášíme pár tipů

Zahrada 23. června 2021 | 09:22 — nov
Vlastníte zahradu, pečlivě ji udržujete, a přesto občas nacházíte rozhrabané záhony nebo zničené rostliny? Pak vás s největší pravděpodobností navštěvuje kočka. Pokud nechcete stále napravovat škody, které nezvaná návštěvnice způsobuje, zkuste vyzkoušet pár triků, jak ji dostat pryč.
Další 3 fotografie v galerii
Kočku můžete ze zahrady elegantně vypudit / Shutterstock

Existuje několik osvědčených rad, díky kterým budete držet kočku dál od své úrody a výpěstků, a přitom se nejedná o nic drastického.

Pepř jim nevoní

Úrodu před kočkami můžete ochránit tak, že její okolí posypete kajenským pepřem. Už po prvním setkání s kořením se zvířata většinou na místo nevrátí. A nemusíte se bát, že byste chlupáčům jakkoliv ublížili, místo jim prostě jednoduše přestane lákavě vonět.

Zbytky růží přijdou vhod

Pokud pěstujete na zahradě růže či jiné dřeviny s trny, schovejte si jejich zbytky. Až budete sít či sázet, dejte větvičky mezi řádky budoucí úrody a do květinových záhonů, kočky se od nich budou držet v uctivé vzdálenosti.

Odpor k vodě

Že kočky nesnášejí vodu, ví asi každý. Vyzbrojte se proto trpělivostí a miskou vody a počíhejte si na kočku poblíž místa, kam nechcete, aby chodila. Nechte ji přiblížit se co nejblíže, a poté jí polijte vodou hlavu. Jistě se jí to nebude zamlouvat a okolí pro ni zůstane spojeno s nepříjemným zážitkem, který si příště ráda odpustí.

Využijte citrusové slupky

Některé pachy jsou pro kočky naprosto nesnesitelné. Například je odpuzují výpary z octa či vůně citrusů. Toho můžete využít i na zahradě, abyste udrželi kočky v uctivé vzdálenosti od záhonků. Shromážděte si slupky z pomerančů či citronů a pokryjte jimi záhonky. A až se rozpadnou, obohatí navíc půdu o potřebné živiny.

Využít můžete i rostliny, které se vyznačují pro kočku nepříjemným aroma. Zkušení chovatelé doporučují například routu vonnou, citronovou trávu nebo eukalyptus. Působí na kočky stejně odpudivě jako slupky citrusů. Čtěte také: Špatná strava škodí nejen páníčkům, ale i jejich kočkám

Zdroj info: nasezahrada.com, ireceptar.cz, davidsuzuki.org

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozvod Prince Harryho s Meghan je prý na spadnutí. Meghanin bratr promluvil, vyjádřila se i její sestra

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Pozor na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při...

Zavřít reklamu