Špatná strava škodí nejen páníčkům, ale i jejich kočkám

Mazlíčci 22. března 2021 | 08:50 — Klára Sanders
Kočky mají opravdu mlsný jazýček, a to především díky tomu, že mají přes 500 chuťových pohárků. Správnou stravou jim uděláte největší službu a možná jim tím i prodloužíte život.
Další 3 fotografie v galerii
Kočky mají až 500 chuťových pohárků / Pixabay

Vaše kočka vám sama neřekne, co jí chutná a dělá dobře. Maximálně to dá najevo tím, že nesní jen tak něco. Právě proto je třeba dbát na určitá pravidla. Pokud totiž kočkám nedopřejete vhodnou stravu, může se to velmi rychle projevit na jejich zdravotním stavu. Představíme vám čtyři nejčastější chyby, kterých se majitelé koček při krmení svých miláčků dopouštějí.

Snažte se kočce nepodstrojovat

Psi to mají v souvislosti s potravou docela jednoduché -  stravu rozdělují především na chutnou, neutrální a nepříjemnou. To kočky jsou podstatně komplikovanější. Na rozpoznávání chutí mají až 500 chuťových pohárků, je proto důležité již od kotěcího věku jim nepodstrojovat v podobě paštiček, šunčiček a podobných dobrot, ale již od mládí je nutit si zvykat na granule bez zbytečných pamlsků, radí odborníci.

I když se může někomu zdát, že je tento přístup příliš krutý, není to tak. Kočka se tak naučí v dospělosti neloudit a nebude v jídle tolik vybíravá. Pokud si svou kočku od útlého mládí budete rozmazlovat, bude se pak ošklíbat i nad den starou šunkou a vám se krmení kočky pořádně prodraží. Přitom zcela zbytečně.

Šelma potřebuje maso

Často se vegetariánští majitelé koček snaží k životu bez masa přinutit i své domácí mazlíčky. U psů se to, i když to není úplně zdravé, může tolerovat, ale kočky jsou masožravé šelmy, které maso potřebují pro své zdraví. Získávají z něj potřebné živiny, jako je například taurin nebo kyselina arachidonová.

Pro jejich zdravý vývoj jsou důležité bílkoviny a tuky živočišného původu. Kočky vegetariánky mohou mít často problémy s růstem či špatným zrakem. A mějte na paměti - pes nebo kočka by si život bez masa nikdy nevybrali. 

Miska může zůstat plná

Každý odborník vám potvrdí, že kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci.

Ideální jsou dvě až tři porce denně v pravidelných intervalech. Kočka je schopná ke své misce přijít i 20krát během celého dne. Jídlo si umí sama velmi dobře rozvrhnout, takže se nemusíte obávat, že se třeba příliš moc nacpe.

Dávejte stravu určenou pouze pro kočky

Mnoho majitelů psů a koček, které žijí pod jednou střechou, dávají kočkám psí granule či konzervu. Většinou tak činí kvůli praktičnosti a snaze ušetřit. Kočkám ale psí krmivo opravdu nesvědčí.

Psi totiž ke svému zdravému životu nepotřebuji tolik bílkovin jako kočky. V kočičí stravě je přibližně o 20 % více bílkovin než v krmivu pro psa, a to je již velký rozdíl. Psali jsme také: Při výběru kočky může pomoct i horoskop. K někomu se hodí mourek, k jinému mainská mývalí

Témata: kočky, krmivo, psi, granule
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu