Nevylévejte vodu po vaření vajec. Zázračná tekutina plná vápníku dodá vaší zahradě i domácím rostlinkám přírodní hnojivo

Zahrada VČERA | 15:22 — Anna Novotná
Velikonoce jsou obdobím, kdy vaříme vajíčka téměř denně. Ať už na barvení, plnění pomazánek nebo do salátů, vajec padne hodně – a tím i velké množství vody, kterou běžně vyléváme do dřezu. Jenže to je velká škoda! Voda po vaření vajec totiž obsahuje cenné minerály, které můžeme znovu využít – a to nejen na zahradě.
Skořápky vajec obsahují řadu cenných minerálů - hlavně uhličitan vápenatý, fosforečný a hořečnatý. / Depositphotos

Při vaření vajec se z jejich skořápek do vody uvolňuje vápník a další stopové prvky jako hořčík nebo fosfor. Tyto látky jsou zásadní pro zdravý růst rostlin – posilují jejich buněčné stěny, podporují vývoj kořenového systému, kvetení i plodnost.

Zázračná voda plná vápníku

Voda zbylá po uvaření vajec není bezvýznamná tekutina, kterou je třeba nalít do odpadu. Během vaření se do ní totiž z vaječné skořápky vylouhuje spousta výživných látek, jež prospějí rostlinám na zahradě i balkoně. Místo abyste tedy vodu zbytečně vylévali, nechte ji vychladnout a proměňte ji v přírodní hnojivo.

Na co všechno se voda z vařených vajec hodí?

Zálivka pro rajčata a papriky – Pomáhá předejít hnilobě květů způsobené nedostatkem vápníku. Rostliny budou silnější, plody krásně držet tvar a nebudou praskat.

Výživa pro růže a kvetoucí trvalky – Vápník podporuje bohaté kvetení a zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům.

Bylinky v květináčích – Petržel, bazalka nebo pažitka ocení přírodní posilu, obzvlášť pokud rostou v omezeném prostoru.

Pokojové rostliny – Při použití nesolené vody ji můžete přilít i ke klasickým pokojovkám jako jsou zelenec, monstera nebo fíkus.

Jahody a drobné ovoce – Pravidelná zálivka vodou s vápníkem posiluje rostliny a zlepšuje chuť i trvanlivost plodů.

Na kompost – Zalijte vodou z vajec kompost – dodáte mu minerály, které pomáhají procesu rozkladu a vytváří kvalitnější humus.

Na co si dát pozor

  • Voda nesmí být slaná! Pokud jste do vody při vaření vajec přidali sůl, určitě ji do záhonů nebo květináčů nelijte – mohla by půdu spíše poškodit.
  • Nechte ji úplně vychladnout. Horká voda může poškodit kořeny a spálit jemné části rostlin.
  • Nepoužívejte vodu, ve které praskla vejce. Vaječný bílek by mohl znehodnotit substrát a lákat nežádoucí hmyz.

Zahradničení bez odpadu

Používání vody z vaření vajec je skvělým krokem k udržitelnějšímu způsobu života. Zároveň je to krásný příklad tzv. zero waste přístupu – neplýtváme, využíváme maximum a příroda se nám za to odmění. Když spojíte takové drobnosti dohromady, mají ve výsledku velký dopad – na zdraví vašich rostlin, i vaši peněženku.

TIP: Zbytky skořápek nevyhazujte! Rozdrťte je na prášek a smíchejte se zeminou – získáte další skvělý zdroj vápníku. Skořápky navíc odpuzují slimáky, takže pomáhají i jako přírodní ochrana.

Autorský článek

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Už máte fotovoltaiku? Pak si k ní pořiďte i elektromobil, určitě neprohloupíte

Nevylévejte vodu po vaření vajec. Zázračná tekutina plná...

Pěstování petržele: Nenáročná bylina bohatá na vitamín...

Nejlepší dárky ke Dni otců 2025

Recept na velikonočního beránka, který je krásně vláčný...

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Zavřít reklamu