Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele. Dočkáte se rekordní úrody chutných a voňavých plodů
Na přelomu července a srpna potřebují rajčata náležitou péči, která podpoří nejen jejich plodnost, ale také lepší chuť a vůni. Navíc, díky několika správným krokům, je ochráníte proti plísním i jiným chorobám. Co je tedy nejdůležitější pro zajištění prosperity rajčat a bohatou úrodu? Jedná se o hnojení, správné zaštipování a pravidelnou zálivku. Na vše se podíváme detailně.
Zázračná kombinace sody, kvasnic a popele
Ať už pěstujete rajčata tyčková, keříková nebo balkónová, tak lze na začátku srpna výrazně podpořit jejich plodnost správným hnojivem, které si jednoduše vyrobíte sami. Tajemství spočívá v kombinaci jedlé sody, kvasnic a popele. V popeli se totiž nachází velké množství fosforu, draslíku a také vápníku. Oproti tomu zase jedlá soda posiluje obranyschopnost rostlin a nakonec droždí zase dodává prospěšné bakterie.
Jak hnojivo vyrobit
Jak již bylo řečeno, hnojivo je velmi jednoduché na výrobu. Připravte si 10 litrů vody, do které nasypte sklenici o objemu 250 ml popela, přidejte deset lžic jedlé sody a jednu celou kostku čerstvého droždí. Vše zamíchejte a nechte chvíli odstát, aby se složky propojily. Poté máte hotovo.
A jak hnojit? Ideální je nalít ke kořeni každého rajčete půl litru tohoto roztoku. Hnojte vždy brzy ráno nebo večer, aby se živiny stihly pořádně vstřebat. Následně hnojte pravidelně, jednou týdně, a to dvě sklenice připraveného roztoku ke každé rostlině rajčete.
Správné zaštipování
Pakliže pěstujete na své zahrádce tyčková rajčata, tak je velmi důležité, abyste pravidelně odstraňovaly každý nový zálistek. Je nejlepší jej odštípnout ihned, jak se objeví malinký, protože pak větší zálistky jdou odstraňovat hůře a můžete v horším případě poškodit rostlinu. V rámci pěstování tyčkových rajčat také nezapomeňte na jejich uvazování k opoře, aby se rostlina ve vyšším růstu nezlomila.
Pravidelná zálivka
Třetím stěžejním bodem k dosáhnutí maximální úrody rajčat je pravidelná zálivka. Specialista zahradnictví, Jan Novotný vysvětluje, že „rajčata potřebují opravdu pravidelné zalévání. Jakákoli sporadická zálivka jim způsobí více škody než užitku. Dále v letních měsících a horkých dnech zalévejte klidně dvakrát denně, ráno a večer. Dávejte si však pozor na to, abyste zalévali ke kořenům, a ne na listy. Ty by pak mohly začít hnít nebo plesnivět.“ Dále čtěte: Jak se zbavit plísně na okurkách? Nejlépe funguje ošetření peroxidem vodíku.
Autorský článek, další zdroj: hobbyfarms.com.