Fígle, které vám zaručeně pomohou zbavit se žmolků na oblečení

Ostatní 27. ledna 2018 | 14:46 — Marie Drahá
Jednou jste ho měla na sobě, ale po prvním vyprání je plné žmolků. Trička se přesto vzdát nechcete. Co s ním? Zkuste ho odžmolkovat! Krom speciálních strojků to jde i holítkem, pemzou nebo silonkami.
Další 3 fotografie v galerii
Než oblečení vyhodíte, zkuste ho nejdřív odžmolkovat / Pixabay

Žmolky na oblečení dokážou shodit jakýkoliv outfit. Naštvou hlavně tehdy, pokud měl člověk oblečení na sobě jen párkrát. Na vině může být nekvalitní materiál. Žmolkům se však nevyhneme ani tehdy, když už má oblečení něco za sebou. Preventivní rada však zní: prát šetrně.

Do pračky houbičku

Netřeba připomínat, že prádlo je potřeba třídit. Vydrží také déle hezčí, pokud jej otáčíte naruby, a nepřeplňujete buben. Šetrnější jsou rovněž nižší otáčky ždímání. Punčocháče a spodní prádlo je pak třeba prát ve speciálním pytlíku. Pokud chcete během praní pochytat uvolněná vlákna a cucky z oblečení, přidejte jednoduše do bubnu houbičku na nádobí.

Holítko

Pokud už řešíte problém zvaný žmolky, vyzkoušejte nejdřív použité holítko. V koupelně se většinou pokaždé nějaké najde. Oblečení plné žmolků je potřeba pořádně napnout a můžete začít „holit“. Raději opatrně krátkými a jemnými tahy, abyste si sukni nebo tričko zbytečně nezničili. S holítkem mají některé ženy ty nejlepší zkušenosti.

Pemza na paty

I tuto pomůcku máte určitě doma v koupelně. Přírodní pemza si však dokáže poradit i s vlněnými nebo flaušovými kabáty plnými žmolků. Přejíždějte s ní po oblečení nejdřív opatrně a potom přitlačte. Žmolky by se měly zachytit na pemze. Je nutné postupovat po malých plochách, takže je proces trochu zdlouhavý, ale zato účinný.

Silonky

Kvalitními to nepůjde. K odstranění žmolků jsou třeba levné staré punčocháče. Dokážou totiž do sebe zacuchat uvolněná vlákna i se žmolky. V případě použití silonek se doporučuje oblečení prudce stírat shora dolů. Trvá to o něco déle, ale rovněž funguje. Roztrhané silonky vám poslouží v domácnosti i jinak

Ostré nůžky

Poradí si s většími vystouplými žmolky na hrubší látce. Jednoduše jimi žmolky odstřihnete. Je ale potřeba dávat si pozor, abyste si do oblečení nevystřihli dírku.

Odžmolkovač

Moderní vychytávka, která funguje také poměrně spolehlivě. Na trhu je odžmolkovačů celá řada, jenom něco stojí. K dostání jsou v průměru od dvou stovek korun nahoru. Odžmolkované oblečení jakýmkoliv způsobem je na konec dobré přejet ještě válečkem s lepicí plochou nebo širokou lepicí páskou. Zachytí poslední uvolněná vlákna.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu