Rezavějí vám túje? Vyzkoušejte tento speciální postřik, díky němuž budou zase jasně zelené

Zahrada 12. dubna 2018 | 08:20 — Šárka Vondráčková
Staráte se o ně, pečujete, ale najednou vám začnou rezavět. Řeč je o tújích, které patří k nejčastěji pěstovaným jehličnanům u nás. Zkuste ale tento speciální postřik. Ti, co jej vyzkoušeli, tvrdí, že dokázal skutečně zázraky. A není drahý.
Další 3 fotografie v galerii
Túje jsou nejčastěji vysazovány jako živý plot / Internet

Túje jsou často zasazovány jako živé ploty. Mají totiž jednu velkou výhodou. A to tu, že zůstávají zelené po celý rok, což je v našich podmínkách žádoucí. Navíc odrůdy určené pro živé ploty rychle rostou. Jenomže jakmile začnou hnědnout a sesychat, pak aby si člověk zahrál na detektiva a zjistil, co to s nimi je.

Nejčastěji chybí hořčík

Důvodů, proč túje reznou a sesychají, může být mnoho. Jednak to může být nedostatkem nebo naopak přebytkem vláhy, a to zejména u nových sazenic. Nezapomínejte ani na zimní zálivku, protože v tu dobu jsou ohroženy hlavně kbelíkové rostliny.

Ve volné půdě zalejte túje před jejím zamrznutím a při oblevě doplňujte vláhu. Dalším důvodem mohou být škůdci, zejména molovka thujová. Tu poznáte podle toho, že najdete na výhoncích nahlodané malé otvory.

Některým tújím dělají problémy i posypové soli. Ale nejčastější příčinou hnědnutí je nedostatek živin, obzvláště hořčíku. Proto pokud jindy zdravá túje najednou začala sesychat a rezavět, zkuste tento speciální postřik, který dokáže dalšímu hnědnutí zabránit.

Jednoduchý postřik

Kupte si v zahrádkářství hořkou sůl. Kilogramové balení se dá sehnat už od pětatřiceti korun. Připravte si roztok, kdy asi 200 g rozpustíte v deseti litrech vody. Touto směsí pak stromky řádně postříkejte a pak sledujte, co se za pár dnů bude dít. Pokud se stav zlepší, můžete dávku soli i zvýšit. Podle některých zkušeností až na 500 g na stejné množství vody.

Tip na závěr

Tento roztok lze aplikovat i na trávník. Výborně totiž působí proti škůdcům. Dusí váš trávník mech? Pak máme pro vás tip, jak se jej zbavit jednou pro vždy. Více na toto téma jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu