Rezavějí vám túje? Vyzkoušejte tento speciální postřik, díky němuž budou zase jasně zelené
Túje jsou často zasazovány jako živé ploty. Mají totiž jednu velkou výhodou. A to tu, že zůstávají zelené po celý rok, což je v našich podmínkách žádoucí. Navíc odrůdy určené pro živé ploty rychle rostou. Jenomže jakmile začnou hnědnout a sesychat, pak aby si člověk zahrál na detektiva a zjistil, co to s nimi je.
Nejčastěji chybí hořčík
Důvodů, proč túje reznou a sesychají, může být mnoho. Jednak to může být nedostatkem nebo naopak přebytkem vláhy, a to zejména u nových sazenic. Nezapomínejte ani na zimní zálivku, protože v tu dobu jsou ohroženy hlavně kbelíkové rostliny.
Ve volné půdě zalejte túje před jejím zamrznutím a při oblevě doplňujte vláhu. Dalším důvodem mohou být škůdci, zejména molovka thujová. Tu poznáte podle toho, že najdete na výhoncích nahlodané malé otvory.
Některým tújím dělají problémy i posypové soli. Ale nejčastější příčinou hnědnutí je nedostatek živin, obzvláště hořčíku. Proto pokud jindy zdravá túje najednou začala sesychat a rezavět, zkuste tento speciální postřik, který dokáže dalšímu hnědnutí zabránit.
Jednoduchý postřik
Kupte si v zahrádkářství hořkou sůl. Kilogramové balení se dá sehnat už od pětatřiceti korun. Připravte si roztok, kdy asi 200 g rozpustíte v deseti litrech vody. Touto směsí pak stromky řádně postříkejte a pak sledujte, co se za pár dnů bude dít. Pokud se stav zlepší, můžete dávku soli i zvýšit. Podle některých zkušeností až na 500 g na stejné množství vody.
Tip na závěr
Tento roztok lze aplikovat i na trávník. Výborně totiž působí proti škůdcům. Dusí váš trávník mech? Pak máme pro vás tip, jak se jej zbavit jednou pro vždy. Více na toto téma jsme psali zde.