Chcete mít letos obrovskou zeleninu nebo sladší ovoce? Zkuste výborný a levný doping

Zahrada 13. dubna 2018 | 10:46 — Šárka Vondráčková
Toužíte po zelenější trávě na zahradě, sladším ovoci nebo bohatě zbarvených růží? Pak sáhněte po epsomské soli. Je to totiž takový doping pro celou vaši zahradu. Přitom velice levný.
Další 3 fotografie v galerii
Epsomská sůl zvětšuje plody a dělá jejich chutě plnější / Shutterstock

Epsomská, neboli také hořká sůl, je sloučeninou hořčíku a síry (síran hořečnatý) a používá se již po staletí. Její historie začíná v 17. století, kdy farmář žijící nedaleko městečka Epsom v Anglii objevil pramen bohatý na obsah siřičitanu hořečnatého a krátce poté byly odhaleny i léčivé účinky této sloučeniny. Sůl má všestranné použití nejenom v kosmetice, ale také domácnosti a na zahradě. A my vám pár triků nyní představíme.

Svěží trávník

Chcete-li mít trávu zelenější, přidejte epsomskou sůl do vody v poměru 1 šálek na necelé 4 litry vody a pokropte s ní trávník. Při hnojení pokojových rostlin prostě stačí nasypat jednou týdně trochu epsomské soli na půdu v místech, kde rostlina vyrůstá ze země - kolem její základny. 

Hubí slimáky a hlemýždě

Už nevíte, jak se zbavit dotěrných slimáků a hlemýžďů, kteří vám rok co rok plení vaši opečovávanou úrodu? Posypte epsomskou sůl kolem vašich rostlin a nebo si vyrobte postřik ze dvou lžic soli a pěti litrů teplé vody. Proti slimákům také skvěle zabírá obyčejná Coca-Cola. O jejím dalším využitím nejenom na zahradě, jsme psali zde.

Zabiják plevele

Pokud se potřebujete zbavit plevele, který vám vyrůstá na chodníku či terase, smíchejte 5 litrů octa se dvěma hrníčky epsomské soli a čtvrt hrníčkem saponátu. Postříkejte směs přímo na plevel. Roztok jej spálí. Pro směs použijte alespoň desetiprocentní ocet. Čím více bude kyselejší, tím bude i lepší výsledek.

Zvětšuje plody a zvýrazňuje chuť

Toto je oblíbený trik pro pěstování zeleniny. Epsomská sůl totiž dokáže ovlivnit velikost a množství plodů a dokonce i jejich chuť. Bohatě stačí, když si vezmete sůl a rozsypete jednu lžíci kolem každé rostlinky a ihned ji zalijete vodou. Tuto proceduru opakujte každé dva týdny, dokud se neobjeví květy. A nebo si ze soli připravte postřik. Smíchejte 1-2 lžíce soli, 5 litrů vody a touto směsí stříkejte půdu kolem rostlin. Pokud chcete mít sladší jahody, broskve, meruňky nebo jablka, přihoďte hrstku soli do půdy kolem ovocných rostlin. Jako bonus se vám dostane i zelenějších lístků.

Přírodní hnojivo

Všimli jste si, že listy na vašich rostlinách jsou zvlněné nebo žluté? Obvykle to jsou příznaky nedostatku hořčíku. Připravte si směs vody a epsomské soli a pomocí rozprašovače ji aplikujte přímo na listy, nebo nasypte hrst do půdy a zalijte vodou. A uvidíte, že budou zase plné života. Stejně tak epsomská sůl pomáhá rychlejšímu klíčení semen i lepší adaptaci sazenic. Stačí, když trochu soli přidáte do jamky, do které vložíte semínka nebo sazenici.

Bohatě zbarvené růže

Milovníci růží budou nadšeni z krásně sytých barevných květů, pokud před vysazením nových keřů namočí sazenice do litru vody, ve které je rozpuštěna epsomská sůl. Po rozkvětu růží můžete to samé používat jako postřik až 2x za měsíc.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lidstvo poprvé v historii otestovalo zbraň proti asteroidům. V budoucnu by technika mohla uchránit život na planetě

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Zavřít reklamu