Zkazila se vám voda v bazénu? Víme, co pomáhá

Ostatní 05. srpna 2018 | 10:45 — Šárka Vondráčková
Zakalená, hnědá nebo zelená voda. Všechny tyto problémy se mohou objevit ve vašem bazénu, pokud se o něj špatně staráte. Pomoci vám však může i kuchyňská sůl.
Další 3 fotografie v galerii
Bazény v horkých letních dnech trpí na řasy a sinice / Shutterstock

Není nad to se po horkém dni zchladit v bazénu. Jenomže vysoké teploty podporují růst řas a množení bakterií, které vám mohou vodu rychle zkalit, a zkazit vám tak radost z koupání. A je jedno, zda máte nafukovací nebo pevný bazén. Stačí, když jej pár dnů necháte ladem a pak vás místo křišťálové vody čeká spíše rybníček brčálník plný řas a sinic. Co teď s tím?

Samá řasa

Pokud se vám v bazénu objevila záplava zelených řas, pomůže jenom chlór. Ten veškeré zárodky zničí, a přitom z bazénové vody rychle vyprchá. Nejdříve ale odstraňte řasy ze stěn i dna vysavačem. Hodnotu pH zvyšte na hranic 7,4. Chlor tak lépe působí na řasy a ničí je. Filtraci nechejte stále jet a několikrát denně filtr properte. Zbylé odumřelé řasy pak odsajte vysavačem.

Moc železa a manganu

Hnědé zabarvení vody způsobuje vysoká koncentrace železa nebo manganu. Většinou pomáhá, pokud upravíte hodnotu pH a přidáte pořádnou dávku dezinfekce, která minerály a nečistoty zoxiduje. Nezapomeňte na vločkovací přípravek, který způsobí, že se nečistoty zhutní a zachytí se ve filtraci. Tu proto nechejte běžet 24 hodin a filtr několikrát zkontrolujte a vyčistěte. Potom ji na 12 hodin vypněte. Během této doby, kdy voda stojí, se zbytky vytvořených vloček usadí na dně bazénu, odkud je pak možné je vysát do odpadu.

Na zákal vločky

Zakalení vody způsobí vysoká frekvence užívání bazénu, vysoké teploty, vydatný déšť i mechanické nečistoty. Příčinou ale může být zcela prozaicky snížený výkon zaneseného filtru. Proto zkontrolujte a upravte hodnotu pH, a to až na 7,6. Nebojte se přidat více chloru a filtraci nechejte puštěnou klidně i několik dní. Pokud se kvalita vody na druhý den nezlepší, přidejte vločkovač. A další den už si budete znovu moci užívat koupání. Mezitím, než se vám bazén vyčistí, můžete dětem vyrobit třeba vodní lehátko. Není to vůbec těžké. Návod, jak na to, jsme psali zde.

Pro alergiky sůl

Koupání ve vlastním bazénu se nemusejí vzdát ani lidé alergičtí na chlór. Bazén lze čistit i pomocí salinace, tedy pomocí soli. Jde o to, že se tato látka pomocí elektrolýzy mění na přírodní chlór, který v podobě kyseliny chlorné spolehlivě ničí bakterie, viry a řasy. Nemusíme se ale bát, že by vás svědila kůže jako z moře. Na 1000 l se používá 4-5 kg soli. Navíc má v této koncentraci pozitivní léčivé účinky.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu