Pusťte si s dětmi vlastního draka. Výroba není složitá, přinášíme návod

Ostatní 06. října 2018 | 16:18 — Veronika Prášilová
Podzimní dny jsou známkou toho, že je třeba připravit vaši zahradu na nadcházející zimu a také toho, že silně fouká vítr. A tudíž můžete ještě na zahradě či za domem strávit s dětmi či přáteli volné chvíle oblíbeným vypouštěním draka.
Dalších 8 fotografií v galerii
Tradiční pouštění draků stále baví děti i dospělé / Shutterstock

Papírového draka si sice můžete koupit v jakémkoliv hračkářství, ale připravíte se tak o mnoho krásných chvil s vašimi dětmi při jeho výrobě. Není to složité, a když se drak vznese vysoko do oblak, budete mít dvojnásobnou radost – že letí a že jste si ho vyrobili sami. A vaše děti si budou vážit, že mají doma šikovného tatínka. I když maminky to samozřejmě zvládnou také. A pokud byste si nebyli některým z kroků jistí, najdete je ve fotogalerii pod článkem.

Co budete k výrobě draka potřebovat

  • dvě dřevěné tyčky o délce 60 a 50 cm
  • papír (novinový, balicí)
  • nůžky
  • tužku
  • motouz (například tzv. „balíkový“)
  • lepidlo nebo izolepu
  • pravítko nebo zednický metr
  • pilku

Než začnete

Je docela možné, že vše potřebné máte doma. Papír, nůžky, tužku, pravítko lepidlo nebo izolepu, provázek, to vše v šuplících určitě najdete. Potíž může být jen s tyčkami. Sehnat je můžete v papírnictví nebo hobby marketu, ale vypomoci si můžete i dřevěnými nebo bambusovými tyčkami, které jste v létě používali jako oporu k rajčatům.

Co s tyčkami

Začínat budeme nařezáním tyček na vhodné velikosti. My jsme zvolili 60 a 50 cm, ale můžete si je v poměru 1 : 0,8 přizpůsobit podle sebe (například 100 a 80 cm). Drak by jen neměl být příliš malý, neletěl by vám.

Na koncích obou tyček udělejte malé podélné zářezy na provázky. Kvůli bezpečnosti nenechávejte zkracování tyček a zářezy na dětech. Nechejte je tyčky třeba naměřit a udělat tužkou čárky, kde se mají uříznout.

Na delší tyčce (60 cm) naměřte z jedné strany 20 cm a označte tužkou. Děláte-li většího draka, odměřte třetinu délky (u metrové tyčky to bude 33 cm).

Hlavní (delší) tyčku položte svisle před sebe, aby právě udělaná čárka byla v horní části. Na ni v místě čárky vodorovně položte druhou kratší tyčku, aby byly ve tvaru kříže. Pozor, zářezy musí být souběžně se stolem nebo zemí.

Přidejte motouz

Nyní obě tyčky k sobě pevně přivažte motouzem několikrát do kříže a zajistěte smyčkou. Zkontrolujte, zda zářezy zůstaly vodorovně a poté spoj můžete pro jistotu přelepit izolepou.  

Motouzem nyní omotejte (1 - 2x) konstrukci, aby vznikl obvodový tvar draka. Motouz veďte zářezy a utáhněte, aby byl napnutý.

Připravte si papír

Na stůl položte papír a na něj konstrukci tak, aby ji papír na všech stranách přesahoval alespoň o 5 cm. Tužkou na papír vyznačte podél motouzu obrys budoucího draka. Konstrukci dejte bokem a od každé čáry odměřte na koncích 5 cm směrem ven, označte čárkami a ty pravítkem spojte. Je-li pravítko krátké, použijte například zednický metr. Vzniknou vám tak dva obrysy, ve velikosti draka a o 5 centimetrů větší.

Jestli nepoužíváte noviny, ale třeba balicí nebo balíkový papír, nyní jej můžete nechat děti pomalovat. Berte v potaz, že budeme papír přehýbat dovnitř o 5 cm, proto můžete dětem naznačit obrys draka o tolik menší, v tomto prostoru jej mohou vyzdobit, drakovi mohou třeba namalovat obličej.

Na vrcholech poté můžete nastřihnout papír asi 4 cm směrem od většího k menšímu obrysu, ale není to nutné. Na papír (obrázkem nahoru) opět položte konstrukci. Nyní budeme všechny čtyři přesahující okraje přehýbat dovnitř přes motouzy. Vyberte si, zda je pak připevníte lepidlem nebo izolepou. Oba postupy můžete zkombinovat, abyste dosáhli pevnějších spojů.

Kam s provázkem

Připravte si dva provázky vždy o třetinu delší než jednotlivé tyčky, v našem případě 80 a 65 cm. První provázek přivažte na delší tyčku, druhý na kratší, vždy na opačných koncích co nejblíže krajům, tedy hned za přilepený papír. Pozor, abyste papír neprotrhli při provlékání provázků mezi tyčkami a papírem.

Tip od nás

Aby provázky zůstaly na svých místech a po tyčkách neklouzaly, můžete je v místě úchytu na tyčkách zakápnout lepidlem nebo opatrně zajistit izolepou.

Oba provázky lehce napněte a v místě, kde se stýkají, k nim přivažte dlouhý vodicí motouz, na kterém budete draka pouštět. Ten by měl být pevný a co nejdelší, alespoň 20 metrů. Čím delší bude, tím výše vám drak vystoupá. Máte-li motouz v klubíčku, je lepší jej přemotat na nějakou tyčku, aby se vám snadněji odmotával. Nám se osvědčil tubus od kuchyňských papírových utěrek. Nezapomeňte provázek před namotáním pevně přivázat, aby vám drak neuletěl.  

A ještě ocas

Nyní zbývá drakovi udělat ocas. Ten vyrobíte z asi metr a půl dlouhého motouzu přilepeného na „zadek“ draka a opatřeného mašličkami, které si nastříháte ze zbývajícího papíru. Na ostatní tři vrcholy můžete ještě přilepit třásně.

Pár rad

Draka pouštějte za suchého větrného počasí na volném bezpečném prostranství. Ideální je louka. V blízkosti by neměla být silnice, aby na ni děti nevběhly, a stožáry s vedením, aby se vám do nich drak nezamotal. Než se drak sám udrží ve vzduchu, je potřeba většinou několik rychlých běžeckých pokusů. Dětem se to často nedaří, proto jim draka vypusťte za jejich asistence raději vy.

A pak už je nechejte si hrát a kochejte se, jak jim oči září úžasem. Nezapomeňte také po motouzu poslat nahoru k drakovi psaníčka s přáními (třeba s dárky k vánocům), která se určitě vyplní. A příště si společně můžete vyrobit třeba košíky ze starých džínů.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Zavřít reklamu