Aby se dřez stále blýskal: Jak si poradit se skvrnami po zaschlých kapkách vody?

Dům 30. ledna 2019 | 20:32 — Veronika Prášilová
Bílé skvrny na vodovodních bateriích, dřezech, kachličkách či dveřích sprchového koutu. Jsou všude, špatně se jich zbavuje a stále se vracejí. Tento problém pravidelně řeší většina hospodyněk. Je to boj s vytrvalým soupeřem, ale vy mu můžete dát hodně zabrat.
Další 3 fotografie v galerii
Každý chce čistý dřez beze skvrn / Internet

Vodní kámen ovšem nevzniká jen na viditelných místech. Ohrožuje také vaši pračku, ale i zdraví, kvůli usazeninám uvolňovaným z rychlovarné konvice. 

Z čeho vznikají skvrny po zaschnutí vody?

Nevzhledné bílé skvrny nebo mapy jsou důsledkem tvrdé vody. Čím je tvrdší, tím více se tvoří vápenaté usazeniny, známé třeba z rychlovarné konvice. Bílé mapy se ale mohou utvořit třeba i na květináčích při vypařování vody z podmisky.

Voda se dá filtrovat a změkčit

Jedním z radikálních řešení tvrdé vody je montáž filtru pro celý byt nebo dům, které se postarají o změkčení vody. Mnohé ovšem odradí vysoká cena. Pořídit se dají také filtry například jen pro jednu baterii, to je ovšem jen dílčí řešení.

Částečně pomůže ochranný film

Prodejci sanitární techniky nabízejí řadu přípravků, často na bázi nanočástic, které na ošetřeném povrchu vytvoří ochrannou vrstvu, po které má voda stékat a neuchytávat se. Na svislých površích to docela dobře funguje, i když se musí ochranný film pravidelně obnovovat. Skvrn se nezbavíte na sto procent, ale nemusíte je tak často čistit.

Domácí prostředky na skvrny od tvrdé vody

Na vápenaté usazeniny existuje bezpočet komerčních přípravků. Pokud se chcete vyhnout chemii, zkuste pověstné čističe, jakými jsou ocet a šťáva z citronů, případně citronový koncentrát. Ty po naředění nastříkejte rozprašovačem na postižená místa, nechejte působit a opláchněte, utřete do sucha a vyleštěte hadříkem nebo papírovými utěrkami. Případně postup zopakujte.

Příští čištění usazenin můžete výrazně oddálit, jestliže budete co nejčastěji kohoutky, baterie, dřezy, ale i kachličky ve sprchovém koutě utírat do sucha. Na ně a jeho dveře si také můžete pořídit stěrku. A když už budete v uklízecí ráži, podívejte se také, jak dokonale vyčistit pračku. Prodloužíte její životnost a zároveň chráníte své prádlo.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Zavřít reklamu