Chcete mít krásné pokojové rostliny? Stačí znát pár základních pravidel

Dům 28. května 2017 | 15:15 — Anna Novotná
Rostliny v našich domovech poskytují řadu výhod. Dodají našemu interiéru harmonii a vytvoří útulné prostředí a navíc dokáží pročistit vzduch a zklidnit vystresované tělo. Pokud se rostlinami obklopíte, budete se cítit lépe. Do celé místnosti vyzařují zdravou energii.
Další 2 fotografie v galerii
Péče o pokojové rostliny je velmi důležitá / Shutterstock

Pokojové rostliny vyžadují mimo jiné přihnojování, a to hlavně v období růstu, které představuje jaro až podzim. Většina druhů vegetuje hlavně v období s dostatkem světla a tepla a ke zdárnému růstu potřebují náležitou výživu. Přihnojování však není jedinou cestou ke krásným rostlinám! Naučte se pár základních pravidel.

Světlo

Rostliny mohou růst, jen když mají dostatek světla, živin a vody. Světlo ovlivňuje růst a kvetení rostlin výrazně, ale jednotlivé rosltiny mají různou potřebu světla. Například většina tzv. kvetoucích druhů, kaktusy či sukulenty vyžadují světlé místo. Mnohé rosltiny s ozdobnými listy, jako například kapradiny nebo orchideje, naopak dobře snášející mírné zastínění. 

Máte-li rostliny na parapetu okna schované za záclonou, ubírá jim až polovinu světla. Se vzdáleností od okna ho ubývá ještě více. V letních a jarních měsících musíme rostlinám zajistit přistínění - například pomocí žaluzií. Pokud to neuděláte, listy rostlin se spálí, což na nich často vytvoří hnědo-žluté skvrny.

Zemina

Řada rostlin, které koupíte v obchodě, byla dovezena. Aby se dosáhlo co nejnižěí hmotnosti, jsou rosltiny zasazeny do lehkého rašelinového substrátu, který rychle vysychá. Takové rostliny by se měly co nejdřív přesadit do kvalitního substrátu pro pokojové rostliny, který je v zahradnických obchodech běžně k dostání.

Vláha

Když začnou rostlině vadnout a žloutnout listy, může to mít dvě příčiny. Nedostatek, nebo nadbytek vody. Pokud si nejste jisti, zapíchněte prst do zeminy květináče alespoň do centimetrové hloubky a hned zjistíte, zda je zemina suchá, nebo ne.

Teplota

Teplotní požadavky jednotlivých pokojových rostlin jsou také velmi rozdílné. U všech rostlin ale platí, že v zimě musíte dávat pozor při větrání. Pokud otevřete okno třeba jen na chvilku, když je venku pod nulou, pokojové rostliny na to velmi citlivě zareagují. V létě je naopak potřeba rostlinám větrat, aby se nepřehřívaly. Stejně tak musíme dávat pozor na ústřední topení, které většina rostlin špatně snáší.

Výživa

Minerální látky jsou obsaženy v zahradní zemině a ve většině substrátů. Také hnojiva, která jsou běžně v prodeji, dodávají směs minerálních látek, které rostliny potřebují, aby se mohl uskutečnit životně důležitý proces fotosyntézy. Pomocí mikroorganismů se tyto organické látky přeměňují na zužitkovatelné živiny, které rostliny potřebují pro svůj zdravý vývin. Substráty na bázi zeminy jsou většinou velmi bohaté na živiny. Jejich důležitou předností je, že odevzdávají živiny postupně, několik týdnů, takže rostliny vydrží delší dobu bez přihnojování, než v rašelinových substrátech.

Používání rašelinových substrátů je jednoduché a bez problémů. Jde o rašelinové směsi, do nichž jsou přidána různá množství živin.

Živiny se většinou přidávají ve formě hnojiva s pomalým účinkem, které zásobuje rostlinu asi 8 týdnů. Některé živiny se však v důsledku pravidelného zalévání rychle vyplaví, nebo je rostliny rychle přijmou. Proto doporučuje rostliny pěstované v rašelinovém substrátu začít hnojit 6 týdnů po nákupu, případně 8 týdnů po přesazení.

Jak často hnojíme

Přihnojujeme jen během období růstu. V období klidu zůstane hnojení bez účinku, protože rostlina hnojivo zpravidla nepřijme. Nové nebo čerstvě přesazené rostliny nepotřebují určitý čas žádné hnojivo.

Zásady při hnojení

  • hnojivo není lékem pro nemocnou nebo škůdci napadenou rostlinu. Hnojením se příznaky zpravidla ještě zhorší. Vypadá li rostlina nemocná, je třeba ji nejdříve prohlédnout, zda není napadena škůdci, nebo chorobou, než jí dáme hnojivo
  • příliš mnoho hnojiva může způsobit právě tolik škody jako příliš málo. Proto vždy používáme jen takové množství hnojiva, které je uvedeno v návodu (nebo méně)
  • nehnojíme častěji, než se doporučuje v návodu k použití 

Naučte se řeči rosltin 

Nedostatek světla– listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy
Příliš světla– listy jsou žluto-hnědé, na listech se objevují spálená hnědá místa většinou kruhového tvaru
Přílišná zálivka– listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená
Nedostatečná zálivka– listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá
Příliš chladno– listy opadávají a vadnou
Příliš teplo a sucho– listy hnědnou a usychají
Nedostatek živin– listy odspodu žloutnou, mohou být i hnědožluté, okraje listů se stáčejí, někdy kadeřavějí, květy jsou malé a bledé nebo listy odspodu opadávají.

TIP: Co květina, to jiné nároky na pěstování. Jedna potřebuje velkou dávku slunečního svitu, druhé se daří spíše ve stínu, další je třeba zalévat každý den, jinou stačí jen rosit atd. Proto když si koupíte jakoukoliv rostlinu, napište si hned její název a na internetu nebo v knize si zjistěte, jaké podmínky ke svému životu vaše nová rostlinka potřebuje.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu