Duben klepe na dveře, zahrádkáři se mohou začít těšit z prvních poslů jara
A samozřejmě to pro ně znamená také spoustu další práce.
První poslové jara
Tráva se zelená a záhonky začínají pomalu hrát všemi barvami. Na sluníčko totiž vykukují tulipány, narcisky a hyacinty, které budou brzy následovat trvalky i dvouletky. Ke konci měsíce už bude čas na sázení mečíků a lilií, proto můžete vyrazit třeba na nějakou tradiční zahrádkářskou výstavu, kde je najdete v mnoha odrůdách, a cibulky těch nejkrásnějších si přinést domů.
Na řadu přichází také vysazování živých a okrasných plotů, které nemají kořenové baly. Naopak jehličnany je třeba vysadit předrašené a s kořenovým balem. Duben je také ideálním časem k řízkování tújí, tisů a jalovců.
Mrkev i kopr musí do země
Už minimálně měsíc sází zkušení zahrádkáři kořenovou zeleninu. Pokud jste to ještě neudělali, ještě pořád máte příležitost, jelikož nic není ztraceno. K ní můžete přihodit také saláty, ředkvičky, kedlubny, červenou řepu, okurky, jarní cibuli a česnek, kopr nebo cukrový hrášek. Pořád ale mějte na paměti, že pokud se u vás ráno drží nízké teploty, je potřeba záhony překrýt netkanou textilií.
Vysaďte mladé stromy
Duben je také ideální měsíc pro sázení ovocných stromků. Pouze u broskvoní skutečně počkejte na opravdu teplé dny. Staré stromy můžete přeroubovat, a pokud to s jejich úrodou nebylo úplně ideální, s vyrašením prvních poupat je můžete ještě prořezat. Je také čas na preventivní postřiky proti škůdcům a různým nemocem, které by mohly ohrozit úrodu.
Provzdušnit a posekat
Také trávník bude potřebovat další fázi péče o něj. Je třeba jej prohrabat a zbavit případného listí, posíct a dobře provzdušnit. Pokud se vám navíc zdá, že není všude stejně kvalitní a chtěli byste jej doplnit a zahustit, konec dubna je ideální pro výsev travních semen. A objevil-li se vám náhodou pod jeho povrchem krtek, bude potřeba s ním zabojovat. Inspiraci můžete hledat například v našem článku zde.