Jak založit trávník? S našimi radami to zvládnete i sami

Zahrada 04. dubna 2019 | 08:48 Veronika Prášilová
Duben je jedním z pouhých tří měsíců v roce, kdy se doporučuje zakládat trávník. Optimální klimatické podmínky jsou ještě v květnu a pak až v září. Plánujete-li tedy zasít zelený koberec, přečtěte si naše rady, se kterými bude váš trávník zelenější než mají u sousedů.
Další 4 fotografie v galerii
Udržovaný trávník je ozdobou každé zahrady / Internet

Založení trávníku není tak jednoduché, jako vysít mrkev, ale když si dáte tu práci, budete odměněni. Máte-li patřičné vybavení, nebo si ho koupíte či půjčíte, pojďte se do toho pustit.

Příprava půdy na nový trávník

Aby se nový trávník správně uchytil a dobře rostl, je nutné místo zrýt alespoň na hloubku rýče. Na pomoc si můžete vzít i techniku. Odstraňte velké kameny, zbytky kořenů, plevel a další. Pokud najdete hrnec zlaťáků, najměte si na další práce zahradníka, pokud ne, pokračujte úpravou půdy. Těžkou jílovitou půdu můžete zjemnit říčním nebo křemenným pískem v poměru 1m3 písku na 50 m2. Naopak do lehkých, písčitých půd můžete zapracovat kompost.

Dbejte na správné pH půdy

Ať už máte půdu jakoukoliv, měli byste do ní zapracovat nejméně 10 l trávníkové zeminy na m2. Doporučuje se nechat půdu týden až dva odpočívat. Poté se pusťte do zarovnání terénu. Menší plochy srovnáte pomocí nášlapného prkna, na velké se hodí zahradní válec. Nyní je nutné zkontrolovat obsah vápna v půdě. Při pH pod 5,5 přidejte 2 - 3 kg zahradního vápna na 50 m2. Už je čas i na trávníkové hnojivo, které dávkujte dle návodu. Poté půdu důkladně zalijte.

Správné zavlažování

Volba osiva závisí od účelu, ke kterému má trávník sloužit. S výběrem vám rádi poradí v prodejnách. Pro setí použijte posypový vozík, který vám práci výrazně ulehčí a zajistí rovnoměrný výsev. Osetou půdu opatrně pohrabte hráběmi a lehce přitlačte nášlapným prknem nebo válcem. Nakonec půdu důkladně zalijte nejlépe pomocí hadice s rozprašovačem. Po týdnu až dvou začnou rašit první stébla. Je-li sucho, ráno a večer zavlažujte.

Tip

Před setím smíchejte osivo s pískem ve stejném poměru, a polovinu vysejte podélně, druhou příčně.

Sečení nového trávníku

První sekání trávníku byste měli provést, až je tráva vysoká přes 10 centimetrů. Trávník zkraťte přibližně na 5 centimetrů. Sekání provádějte z počátku častěji, klidně každý týden. Pokud nebudete posekanou trávu nechávat na trávníku, pravidelně přihnojujte. Nikdy však nehnojte čerstvě posekaný trávník! Pamatujte na pravidelnou zálivku, která by se měla provádět ráno nebo večer. Další zajímavé tipy na údržbu a opravu trávníků přinášíme zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu