Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato doporučení

Mazlíčci 15. června 2019 | 12:39 — Veronika Prášilová
V současných horkých dnech trpí nejen lidé, ale také psi. Jejich termoregulace je od té lidské zcela odlišná, a proto není radno podceňovat varovné signály přehřátí, stejně jako dělat vše pro to, abyste pejskovi v parném létě ulehčili.
Další 3 fotografie v galerii
Žízeň je veliká, léto nám utíká, nechte mě příjemně pít... / Internet

Existuje několik základních pravidel, které je vhodné při současném počasí v rámci chovu pejsků dodržovat.

Doplňujte vodu a vymývejte misku

Zcela základní podmínkou je zajištění dostatku čisté pitné vody po celý den. Minimálně jednou denně misku důkladně vymyjte, aby se v ní nezačaly tvořit bakterie a pravidelně ji několikrát denně doplňujte. Také, pokud se rozhodnete jít na delší procházku, mějte s sebou láhev s vodou, kterou mu pravidelně dopřávejte. U psů totiž snadno hrozí dehydratace.

Pozor na dehydrataci

Je běžné, že se psi ochlazují zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Avšak ve chvíli, kdy váš pes při tom začne nadměrně slintat, je ohroženo jeho zdraví. Slintání doprovází navíc otupělost, zmatenost a oči zalité krví, což jsou neklamné známky dehydratace a přehřátí psa. V takovém případě raději vyhledejte veterináře a poraďte se o dalším postupu.

V žádném případě psa nepolévejte vodou, mohli byste mu velmi ublížit. Psa můžete vodou lehce omývat, případně jej opatrně svlažovat ze stříkající hadice. Myslete však na to, že v žádném případě nestačí, pokud mu zvlhčíte záda a hřbet, důležité jsou také tlapky a břicho. Pokud máte po ruce ručník, namočte ho a nechte na něj psa lehnout.

Omezte cestování

Vaše každodenní procházky a pobyt v přírodě přizpůsobujte denní době. Na špacíry vyrážejte hned z rána a později večer. Je-li nutné venčení během dne, tak jej omezte skutečně jen na nejnutnější dobu. Omezte také společné cestování v autě, zvláště pokud nejste schopni auto příjemně vychladit. Avšak dávejte pozor na velké teplotní šoky ve chvíli, kdy z auta vystupujete. Jakmile se budete blížit k cíli vaší cesty, měli byste klimatizaci vypnout a nastavovat vzduch, který je venku, aby si na něj váš pes zvykl.

Čekání v autě zapovězeno

V žádném případě vás nesmí napadnout nechat psa v autě například po dobu nákupu, a to ani ve chvíli, kdy necháte auto ve stínu. Zvláště u psů, kterým dělá problém být v uzavřeném prostoru, nebo jsou v autě jinak stresováni, může tento neuvážený krok vést k rychlému nástupu dehydratace. Věřte tomu, že v horkých dnech váš pejsek více ocení, pokud jej necháte doma v potemnělé místnosti, do níž se nedostane slunce ani horký vzduch.

Ačkoli se to nemusí zdát pravděpodobné, i když je venku horko a sucho, klíšťata i jiní paraziti jsou stále aktivní. Nezapomínejte na to pejsky vybavit vhodným antiparazitním přípravkem, který vám může ušetřit mnoho trápení. Zajímavé informace na toto téma naleznete v našem článku zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

Zavřít reklamu