Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato doporučení

Mazlíčci 15. června 2019 | 12:39 — Veronika Prášilová
V současných horkých dnech trpí nejen lidé, ale také psi. Jejich termoregulace je od té lidské zcela odlišná, a proto není radno podceňovat varovné signály přehřátí, stejně jako dělat vše pro to, abyste pejskovi v parném létě ulehčili.
Další 3 fotografie v galerii
Žízeň je veliká, léto nám utíká, nechte mě příjemně pít... / Internet

Existuje několik základních pravidel, které je vhodné při současném počasí v rámci chovu pejsků dodržovat.

Doplňujte vodu a vymývejte misku

Zcela základní podmínkou je zajištění dostatku čisté pitné vody po celý den. Minimálně jednou denně misku důkladně vymyjte, aby se v ní nezačaly tvořit bakterie a pravidelně ji několikrát denně doplňujte. Také, pokud se rozhodnete jít na delší procházku, mějte s sebou láhev s vodou, kterou mu pravidelně dopřávejte. U psů totiž snadno hrozí dehydratace.

Pozor na dehydrataci

Je běžné, že se psi ochlazují zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Avšak ve chvíli, kdy váš pes při tom začne nadměrně slintat, je ohroženo jeho zdraví. Slintání doprovází navíc otupělost, zmatenost a oči zalité krví, což jsou neklamné známky dehydratace a přehřátí psa. V takovém případě raději vyhledejte veterináře a poraďte se o dalším postupu.

V žádném případě psa nepolévejte vodou, mohli byste mu velmi ublížit. Psa můžete vodou lehce omývat, případně jej opatrně svlažovat ze stříkající hadice. Myslete však na to, že v žádném případě nestačí, pokud mu zvlhčíte záda a hřbet, důležité jsou také tlapky a břicho. Pokud máte po ruce ručník, namočte ho a nechte na něj psa lehnout.

Omezte cestování

Vaše každodenní procházky a pobyt v přírodě přizpůsobujte denní době. Na špacíry vyrážejte hned z rána a později večer. Je-li nutné venčení během dne, tak jej omezte skutečně jen na nejnutnější dobu. Omezte také společné cestování v autě, zvláště pokud nejste schopni auto příjemně vychladit. Avšak dávejte pozor na velké teplotní šoky ve chvíli, kdy z auta vystupujete. Jakmile se budete blížit k cíli vaší cesty, měli byste klimatizaci vypnout a nastavovat vzduch, který je venku, aby si na něj váš pes zvykl.

Čekání v autě zapovězeno

V žádném případě vás nesmí napadnout nechat psa v autě například po dobu nákupu, a to ani ve chvíli, kdy necháte auto ve stínu. Zvláště u psů, kterým dělá problém být v uzavřeném prostoru, nebo jsou v autě jinak stresováni, může tento neuvážený krok vést k rychlému nástupu dehydratace. Věřte tomu, že v horkých dnech váš pejsek více ocení, pokud jej necháte doma v potemnělé místnosti, do níž se nedostane slunce ani horký vzduch.

Ačkoli se to nemusí zdát pravděpodobné, i když je venku horko a sucho, klíšťata i jiní paraziti jsou stále aktivní. Nezapomínejte na to pejsky vybavit vhodným antiparazitním přípravkem, který vám může ušetřit mnoho trápení. Zajímavé informace na toto téma naleznete v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu