Přírodní hnojivo z domácích a zahradních zbytků dodá vašim rostlinám všechny potřebné živiny

Zahrada 18. června 2019 | 10:19 — Veronika Prášilová
Pustili jste se do zahradničení a přemýšlíte, čím svou úrodu povzbudit, aby se jí dařilo? Existuje samozřejmě mnoho průmyslově vyráběných hnojiv, avšak pokud jste spíše příznivci nechemických přípravků, máme pro vás několik zajímavých tipů.
Další 3 fotografie v galerii
Pro bohatou úrodu je potřeba hnojit, jde to i bez chemie a zadarmo / Internet

Podívejte se s námi, jak jednoduše můžete vašim rostlinám a výpěstkům dopřát kvalitní, a přitom stoprocentní bio hnojivo.

Káva udělá radost vám i rostlinám

Aby bylo hnojivo kvalitní a dopřálo vaší budoucí úrodě dostatek živin, musí obsahovat fosfor, draslík a dusík. Tyto složky a ještě mnohé další obsahuje pro někoho možná překvapivě kávová sedlina. Ano, skutečně stačí, pokud po každém vypití turecké kávy či jiné takové, po níž vzniká soc, tento zdánlivý odpad nevyhodíte, ale například jej vysypete na staré noviny a necháte jej vyschnout. Důvodem pro tento krok je zejména to, aby se s hnojivem dobře pracovalo. Kávová sedlina je skvělá ke hnojení záhonků i pokojových rostlin.

Hnojte s mírou

Ovšem buďte obezřetní, tento typ hnojiva nemůžete rostlinám dopřávat permanentně. U pokojových rostlin je vhodné jej použít dvakrát ročně, venkovní je zvládnou i čtyřikrát do roka. Jestliže pěstujete úrodu v truhlíku, přimíchejte kávový soc přímo do zeminy. Rozhodně nezapomínejte ani na květiny. Například růže, azalky nebo oleandry po kávovém odpadu porostou jako divé.

Brambory a tráva, už to roste, sláva

Mnoho výživných látek, které vaše úroda ocení, je také ve vodě z vařených brambor. Tu nechejte vychladnout a poté s ní zalijte pokojové i zahradní rostliny. Tuto zálivku můžete aplikovat klidně každý týden. V zahradě pak využijte posečenou trávu, která skvěle poslouží jako mulč na záhony. Pokud takto záhony překryjete, bude se v nich déle držet vlhkost a mulč bude pravidelně dodávat kořenům rostlin důležité živiny. Snažte se však záhony nepřekrývat vrstvou vyšší než 5 centimetrů, aby tráva nezačala hnít. Dbejte však na to, aby mulčovací vrstva byla hustá a pokud kdekoliv prořídne, nezapomeňte ji doplnit.

Kvalitní hnojení však není jedinou cestou, jak dosáhnout bohaté úrody. Neméně důležitá je také správná zálivka, kterou je třeba v horkých letních dnech dodržovat. Jak na to, abyste své zahradě spíše neuškodili, si můžete přečíst v našem dalším článku.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Historie se bohužel opakuje. Pohádka Tajemství staré bambitky nebude, zrušil ji covid

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s...

Je nejvyšší čas zazimovat růže. Vyvarujte se stříhání a...

Vyžeňte natrvalo holuby z balkonu. Několik tipů, díky...

Zavřít reklamu