Aviváž má v domácnosti řadu zajímavých využití: Leští nerez a povolí i zaseknutý zip

Dům 24. června 2019 | 10:36 — Veronika Prášilová
Každá hospodyňka má za cíl, aby její právě vyprané prádlo nádherně vonělo. Mnohé z nich k tomu využívají aviváže, které se na trhu objevují v nepřeberném množství vůní. Ovšem napadlo vás někdy, že tento prostředek se dá využít také jinak?
Další 3 fotografie v galerii
Aviváž jako pomocník při úklidu / Shutterstock

Pojďme se společně podívat na pár triků využití aviváže v domácnosti.

Když máte alergii na aviváž

Ne každému člověku svědčí, pokud si na sebe obleče oděvy, které byly máchány v aviváži. Ať se nám to líbí nebo ne, složení je pro hodně lidí silným alergenem, který v přímém kontaktu s kůží může způsobit vyrážky, ekzém či akné. Navíc ne každý materiál je svou strukturou pro praní v aviváži vhodný. Pokud byste mu i přesto svou oblíbenou vůni chtěli dopřát, tak do skříně, kde máte oblečení uloženo, dejte misku nebo talířek s ubrouskem nasáklým aviváží. Tato vychytávka vám zajistí, že se vám bude skříní a oblečením linout vůně několik dnů.

Aviváž jako osvěžovač vzduchu

Aviváž vám může posloužit také jako netradiční osvěžovač vzduchu, a to zvláště v zatuchlých prostorách. Pokud tedy po nějaké době zavítáte na chalupu, kde nebylo dlouho větráno, osvěžte tamní klima skleničkou naplněnou aviváží. Necháte-li ji v místnosti, za pár chvil vám provoní celý prostor.

Pomocník při úklidu

Aviváž se také osvědčila jako skvělý pomocník při úklidu. Zředíte-li aviváž s vodou v poměru 1:4, jejich promícháním vznikne účinný čisticí prostředek, s nímž můžete zatočit se špínou na koupelnových bateriích, obkladech či ve sprchovém koutu. Směs můžete nanášet klasickým úklidovým hadříkem, anebo s pomocí rozprašovače.

Podobně můžete skvěle vyleštit také nerezová dvířka ledničky a pečicí či mikrovlnné trouby, které zbavíte nežádoucích otisků prstů za pomoci roztoku vody a aviváže, ovšem tentokrát v poměru 0,5 dl avivážního prostředku na 2 l vody.

Promaže zaseklý zip

Tento čisticí prostředek můžete využít také v kuchyni, a to zejména na místa, na nichž se drží mastnota z vaření. V tomto případě je však lepší aviváž neředit a čistit s jejím koncentrátem. Neředěnou aviváž využijete také například ve chvíli, když se vám zasekne zip na kalhotách či bundě a nejde s ním hnout tam ani zpět. Na zoubky naneste pár kapek aviváže, která zip krásně promaže a ten by měl povolit.

Dalším netradičním pomocníkem v domácnosti jsou pak také kolové nápoje. Ač se to nemusí zdát, i s nimi se dá v bytě parádně kouzlit. Zajímavé vychytávky najdete v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu