Chcete dřevěnou podlahu? Dobře zvažte, zda ji můžete poskytnout dostatečnou péči
Podlaha z dřevěných vlysů nebo z masivních prken vypadá vždycky dobře. Pokud o ní uvažujete, vhod vám jistě přijdou tipy na vhodnou péči.
Ideální teploty okolo 20 stupňů Celsia
Jedna ze základních věcí, na které bychom měli v místnostech, kde dřevěnou podlahu máme, myslet, je její dostatečné odvětrávání a provzdušněnost. Stejně jako například u laminátové plovoucí podlahy i tady je dobré, aby teplota v pokoji nebyla příliš nízká a ani aby uvnitř nebylo příliš vlhko.
Ideálními podmínkami pro dřevěnou podlahu jsou tak pokojové teploty okolo dvaceti až dvaadvaceti stupňů Celsia a zajištění vlhkosti vzduchu mezi čtyřiceti až šedesáti procenty. Ostatně, takové podmínky by se měly zejména v zimě udržovat všude tam, kde nechceme, aby se nám začala kvůli přílišné vlhkosti tvořit plíseň. A u dřeva je to o to důležitější, aby nám jednoduše nezačalo pracovat.
Zapomeňte na kýbl s vodou
Specifické podmínky si vyžaduje také úklid dřevěných podlah. Tyto krytiny se totiž rozhodně nekamarádí s příliš velkým množstvím vody, proto je třeba mop před každým stíráním velmi důkladně vyždímat a skutečně zem přetírat pouze vlhkým hadrem. A pokud ještě podlahu po vytření vysušíte, uděláte pro ni to nejlepší. Protože opět platí, že pokud zůstane příliš mokrá, může se vám nevratně zvlnit či jinak poničit.
Volte prostředky výhradně na dřevo
Také čisticí prostředky volte s ohledem na materiál, tedy používejte takové saponáty, které výrobce určil přímo pro ošetřování dřevěných podlah. Ideální je také použít přípravky obsahující vosk či olejovou bázi, která může do budoucna také pomoci při likvidaci drobných ranek podlahy.
Pokud navíc uvažujete, že si spolu s dřevěnou podlahou pořídíte také podlahové topení, měli byste dobře zvážit, která krytina je pro jeho funkčnost ideální. Dřevo samo o sobě může být přijatelným materiálem, ale existují i vhodnější povrchy pro podlahové topení. Zajímavé rady naleznete v našem článku zde.