Mytí auta v zimě: Některým vozům může být přehnaná snaha o čistotu na škodu
Čisté auto není jen o estetice, ale pravidelná a hlavně správná péče může karoserii i významně prodloužit životnost. Mytí auta se není třeba vyhýbat ani v zimě. Abyste ale nenapáchali více škody než užitku, je třeba dodržet několik zásad.
Silný mráz mytí moc nesvědčí
V prvé řadě je dobré vybrat si pro očistu vašeho auta vhodný den. Ideálně by nemělo mrznout. Někteří odborníci tvrdí, že by měl teploměr ukazovat maximálně -5 °C, někteří jsou benevolentnější, například německý automotoklub ADAC, tvrdí, že auto lze umývat, pokud teploty nepřesáhnou -10 °C.
A co v mrazech hrozí? Pokud byste například začali umývat nezahřáté vozidlo, mohlo by vám i prasknout sklo. O teplotním šoku, kterému vystavíte lak, ani nemluvě.
Stav karoserie
Pokud máte moderní zánovní auto, nemusíte mít v myčce žádné obavy. Laky jsou dostatečně tvrdé a myčka jim nijak neuškodí. U starších vozidel s poškozeným lakem už byste ale měli být opatrnější. V takovém případě je lepší se v zimních měsících myčkám raději vyhnout. Zabráníte tak dalšímu šíření rezivých ploch.
Pár dobrých rad
Pokud už se budete v zimě chystat s autem do myčky, vyplatí se myslet na pár jednoduchý věcí:
- Před mytím s autem nějakou dobu jezděte, aby se zahřálo.
- Po mytí dobře vysušte zámky a těsnění dveří.
- Nezapomeňte auto po mytí i navoskovat. Není třeba tak činit po každém mytí, stačí jednou za tři až čtyři cykly.
- Po mytí s autem opět nějakou dobu jezděte, abyste se zbavili všech zbytků vody.
- Prošlápněte několikrát za sebou brzdový pedál. Díky tomu se lépe zbavíte vody z kotoučů. Pokud by v nich voda zůstala, kotouče by snadněji podlehly korozi. O tom, jak si poradit se zamrzlým zámkem u auta nebo vchodových dveří, jsme psali zde.
Zdroj: ADAC, auto.cz, cars.com.