Léčba psí boreliózy je časově náročná a drahá, proto nepodceňujte prevenci

Mazlíčci 12. července 2019 | 12:35 — Veronika Prášilová
Možná i vy patříte k těm, které nikdy nenapadlo, že by se boreliózou mohl nakazit někdo jiný něž člověk. Opak je však pravdou. Touto infekční nemocí mohou být nakaženi také psi.
Další 4 fotografie v galerii
Pes chytne klíště raz dva / Shutterstock

Stejně jako v případě člověka, i u zvířat je nejčastějším zdrojem nákazy klíště, které při infikování zvířecí krve může způsobit nemalé problémy. 

Původci jsou různí

Jak již bylo zmíněno, stěžejním přenašečem jsou krev sající členovci, zejména klíšťata. Je však mylné se domnívat, že pouze tento hmyz je jediný, který může vašeho miláčka nakazit. Proto pokud se u vašeho pejska projeví příznaky boreliózy, neznamená to, že tímto onemocněním netrpí. Na vině mohou být klidně blechy, ovádi či například takzvané muchničky. Ačkoliv je to samozřejmě v mnohem menší míře než při nakažení klíštětem.

Když nemoc útočí

Stejně jako u lidí, i v případě psů již mohla infekce proběhnout, aniž byste to zpozorovali, a zvíře má díky tomu protilátky. To znamená, že v těle vašeho pejska infekce sice je, ale nemá vnější příznaky nemoci. Jsou však jedinci, které může borelióza paralyzovat stejně jako člověka.

Obvykle to začíná tím, že pejsek začíná kulhat a dává najevo, že ho v těle něco velmi bolí. Boreliózou bývají obvykle postiženy klouby, a nemusí se vždy jednat pouze o jeden. Klouby bývají oteklé, horké a už na dotek bolestivé. Pes může začít být apatický, trpět nechutenstvím, které doprovází horečka. Tyto příznaky se mohou objevit a načas zase zmizet. Ovšem s jistotou se zase vrátí a s ještě větší silou. Stejně jako u lidí nemusí nemoc propuknout ihned, ale klidně s odstupem několika měsíců.

Léčba je časově i finančně náročná

Zatímco u lidí je prvotním příznakem infikace zarudlé místo se světlým bodem uprostřed, u psů tento průvodní jev nikdy nenajdete. Proto u nich může boreliózu diagnostikovat pouze veterinář, a to na základě vyšetření krve. Léčba psí boreliózy je však s tou lidskou totožná. Základem je podávání antibiotik, a to po dobu až několika týdnů. To je samozřejmě zatěžující nejen pro organismus psa, ale také pro jeho majitele, jelikož vše musí v plné výši hradit.

Nedpodceňujte prevenci

I z toho důvodu veterináři stále častěji upozorňují na vhodná preventivní opatření, díky nimž lze riziko nakažení omezit na minimum. Základem je nasazení antiparazitních látek, ať už ve formě pipet, obojků nebo tablet. Ačkoliv tyto přípravky v základu velmi účinně pomáhají, při jejich aplikaci je třeba dbát na správné dávkování, jak jsme psali v našem článku zde.

Samozřejmostí je také pravidelná prohlídka srsti a kůže psa, zejména po delších procházkách v přírodě. Na rozdíl od lidí je také možnost vakcinace zvířete, s níž lze očkovat zvířata již od tří měsíců věku. Důležité je pravidelné přeočkování, jinak sérum ztrácí své vlastnosti.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu