Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné živiny, aby byly připravené na další rok
Pojďte se podívat, jakou péči byste měli záhonům po jejich dobře odvedené práci dopřát.
O rytí rozhodnou slimáci
Prázdné a sklizené záhony připravíme na zimu tak, že je poryjeme. Hloubka rytí by měla být totožná s velikostí rýče. Rozhodně při tom nerozbíjejte velké hroudy, o to se postará mráz. Ovšem pokud máte zkušenosti s tím, že se vám na jaře po záhonech prohánějí slimáci, nechávejte rytí záhonů až na dobu, kdy půda začne promrzat.
Zelené hnojení záhonům prospěje
Pokud tedy nehodláte pokračovat v sadbě také na podzim, a ani nemáte špatné zkušenosti s nájezdy slimáků, začněte sklizené záhony již nyní obohacovat zeleným hnojením. Jako mulč využijte nadrobno posečenou trávu, kterou rozprostřete na záhony a zaryjete ji. Jde-li vám rytí hůře, zřejmě jste humusu dodali na záhony více, proto je vhodné jej do půdy zašlapat.
Kompost je skvělý životabudič
Zarýt můžete také zdravé části zbytků po zelenině, které půdu obohatí o dusík, fosfor a draslík. Tyto minerály se postupně budou uvolňovat do půdy, díky čemuž jí dají dobrý základ pro sklizeň v příštím roce. Ještě lepší pro vaše záhony po sklizni bude, pokud jste si na zahradě připravovali svůj kompost, který je jako základ nejlepší. Co všechno může být jeho součástí, se můžete dočíst v našem článku zde.
Nastartujte půdní mikroflóru
Máte-li v zahradě navíc uskladněný hnůj nebo drůbeží trus, použijte jej při zarývání také. Mikroorganismy, které se ve hnoji ve vysokém množství nacházejí, pomohou nastartovat mikroflóru půdy správným směrem. Kompost obohacený o hnůj je tak ideálním ochranným a zároveň výživným mulčem k pokrytí záhonů před zimou. Poryté záhony ani neuhrabávejte, protože nahrubo rozrytá půda snáze dýchá, a navíc se do ní lépe dostane voda z deště a sněhu.