Tablety do myčky si můžete vyrobit i doma. Stačí k tomu pár běžných surovin a chvilka času

Ostatní 28. srpna 2019 | 08:33 — Veronika Prášilová
Levné, účinné a bez chemie. Přesně takové mohou být tablety či prášek do myčky, které si za pár korun vyrobíte doma. Potřebujete k tomu pouze několik běžně dostupných surovin, které vás nevyjdou na více než několik desetikorun.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vyrobte si vlastní mycí prostředek / Archiv

Pojďte se společně s námi podívat, jak si tyto báječné domácí pomocníky snadno a rychle vyrobit.

Myčka není jen rozmar

Myčka nádobí se stalo v posledních letech součástí téměř každé domácnosti. Zatímco nějakými deseti lety ji lidé ještě vnímali spíše jako rozmar, v současné době je tento spotřebič nejen zárukou úspory času, ale také vody. Dnešní myčky totiž dokáží nádobí umýt při spotřebě okolo 10 litrů vody, což je s ručním mytím v podstatě nesrovnatelné.

Vyrobte si vlastní mycí prostředek

Aby bylo nádobí dokonale čisté, musíte myčku naplnit leštidlem, solí a také kvalitním mycím prostředkem. V jeho případě můžete sáhnout můžete buď po některém z výrobků z prodejní sítě nebo si vyrobit doma svůj vlastní, u kterého budete přesně vědět, jaké je jeho složení a který může dokonce fungovat ještě lépe.

Co budete potřebovat

K výrobě domácího prášku či tablet do myčky budete potřebovat jen několik málo ingrediencí, které máte možná i doma:

  • jedlou sodu
  • sodu na praní
  • kyselinu citronovou
  • kuchyňskou sůl
  • silikonová tvořítka na led

Příprava je jednoduchá

Pokud máte tyto suroviny, můžete se pustit do výroby. K jednomu dílu jedlé sody přidáte jeden díl sody na praní, půl dílu kuchyňské soli a půl dílu kyseliny citronové. Vše důkladně promíchejte a vsypte do dobře těsnící sklenice či skleněné dózy, u níž máte vyzkoušeno, že se do ní nedostává vlhkost. Jen díky tomu zabráníte, aby vám prášek nezačal tvrdnout.

Pokud raději používáte tablety do myčky, pak celou směs ještě před utěsněním doplňte o pár kapek vody, aby bylo možné ji tvarovat do podoby tablet, k čemuž vám skvěle poslouží například silikonová tvořítka na led. Jakmile je budete mít hotové, opět je skladujte tak, aby neměly šanci navlhnout.

Přidejte pár kapek pro dokonalý efekt

Před každým zapnutím myčky ještě k pracímu prášku či tabletě přidejte pár kapek mycího prostředku, ideálně šetrného k životnímu prostředí, aby byl výsledný efekt dokonalý. V žádném případě to se saponátem nepřehánějte, aby se z vaší myčky nestala obdoba hrnečku vař. Podobně jednoduše si můžete připravit také účinný čistič odpadů či záchodových mís. Jak na to se dozvíte v našem dalším článku zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci zjistili děsivý osud mnoha tvorů v pravěku. Řeky a jezera se změnily v toxické kaše

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Zavřít reklamu