Začala vaše kočka doma značkovat? Víme, jak si s tím poradit a jak zápach odstranit

Mazlíčci 03. prosince 2019 | 10:05 — Anna Novotná
Kočky jsou od přírody velice čistotná zvířata. Přesto je značkování močí u koček častým problémem chovatelů, zvláště těch, kteří chovají více koček najednou.
Další 4 fotografie v galerii
Kočky začínají značkovat kolem šesti měsíců, ale pokud je zvíře pouze v bytě, nemusí se u něj projevit vůbec / Depositphotos

Pronikavé látky v moči koček zanechávají trvající zápach, který může nezvratně poškodit látky, dřevo a další materiály. Ačkoliv existuje několik možností, jak omezit značkování, nikdo vám nezajistí stoprocentní garanci absolutního odnaučení vaší kočky tohoto špatného zvyku. 

Proč kočky značkují

Značkování poznáte tak, že se kočka postaví zády k předmětu, vzpřímí ocas a vystříkne trochu moči. Hodně značkují nekastrovaní kocouři, ale toto chování se může objevit také u koček během mrouskání. Značkování vždy nesouvisí jen s hormony. V mnoha případech si kočka jen chrání svoje území, např. když žije v domácnosti více koček.

Dospělí kocouři často značkují, aby informovali samičky v okolí o své způsobilosti k páření. O tom, co dělat, pokud vám v domě značkuje pes, jsme psali zde.

Kastrace je účinné řešení

Díky kastraci se sníží hladina hormonů, proto se snižuje i potřeba značkování. Pokud o této možnosti uvažujete, neměli byste s ní otálet – starší kočky mají značkování jako instinkt a rituál, proto s ním mohou pokračovat i po kastraci. Pokud pro vás kastrace kočky nepřipadá v úvahu, jsou další variantou medikamenty, ale jejich výběr je nutné vždy konzultovat s veterinářem. 

Jak odstranit zápach ze savých povrchů

Odstraňte všechnu moč čistou papírovou utěrkou. Pokuste se místo vysušit co možná nejlépe – usnadní vám to další práci. Nebojte se na utěrku zatlačit, abyste odstranili všechnu tekutinu. Pokud moč již zaschla, přeskočte tento bod.

Použijte enzymatický odstraňovač zápachu. Enzymatická čistidla obsahují speciální přírodní enzymy, které rozloží proteiny v moči, a tím její zápach výrazně zredukují nebo dokonce zcela odstraní. Obvykle je nejlepší enzymatickým čistidlem začít a nanést jej na celé znečištěné místo v dostatečném množství a nechat působit.

Pokud enzymatický čistič nezabere nebo zcela zápach neodstraní, zkuste použít octový roztok. V misce nebo nádobě s rozprašovačem smíchejte dva stejné díly vody a bílého octa. Za pomoci kartáčku aplikujte roztok na postižené místo i širší oblast kolem skvrny, ať máte jistotu, že odstraníte opravdu všechny zbytky kočičí moči.

Důkladně znečištěné místo vysušte. Opět můžete použít papírové utěrky nebo čistý hadřík, kterým se pokuste odstranit co největší množství octové vody. Až bude všechna tekutina vysušená, nechte místo doschnout.

Pevné povrchy vydezinfikujte

Umyjte znečištěné místo běžným domácím čističem, který neobsahuje amoniak (čpavek) - psi a kočky vnímají zápach amoniaku jako pach moči. Nejdříve otřete místo čistou vodou. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte 10 dílů vody a 1 díl dezinfekčního prostředku. Postříkejte celé znečištěné místo tímto roztokem. Nechte ho 30 vteřin působit a poté místo setřete vlhkým hadříkem.

Oblečení vyprat nestačí

Pokud zjistíte, že je močí znečištěné i některé vaše oblečení, přidejte při praní do pracího prostředku 60 mililitrů jablečného octa. Pokud je oblečení cítit močí i po vyprání, přidejte do prádla enzymatický čistič.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte s námi za hranice všedních dní

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Turisty neobjevený ráj. Malebný ostrov, kde se zastavil čas

Zavřít reklamu