Rakytník je přírodní vitaminová bomba. Připravte si z něj med, šťávu nebo marmeládu

Recepty 05. listopadu 2019 | 18:01 — Šárka Vondráčková
Rakytník je pro svou nenáročnost velmi oblíbený keř, který je využíván hlavně pro vitamíny obsažené v dužině jeho plodů.
Další 3 fotografie v galerii
Z čerstvých plodů rakytníku si můžete připravit chutný a zdravý čaj, který by se měl popíjet vlažný / Deposiphotos

Plody rakytníku jsou stále oblíbenější pro svůj vysoký obsah vitaminu C, díky kterému pomáhají při oslabeném organismu a dokáží vás posilnit v období chřipek a nachlazení. Využít je ale můžete i v boji proti infekcím a stresu, navíc významně podpoří váš imunitní systém. 

Zpracování plodů se dělá jak z čerstvých, tak ze zmražených bobulek rakytníku, které se musejí nejprve rozdrtit a poté přecedit. Zbytky drtě (slupky a semena) nevyhazujte - po vysušení se dají uchovat pro zpracování na rakytníkový olej.

Šťáva z rakytníku

Kyselou rakytníkovou šťávou lze výborně dochutit plané typy ovoce či zeleniny. Čerstvě otrhané plody omyjte, rozmixujte a šťávu z nich vylisujte – k tomu budete potřebovat cedník, sítko nebo čisté plátýnko. Šťávu uchovávejte v lednici a podle chuti ji můžete před podáváním přisladit – cukrem nebo medem.

Rakytníkový med

Rakytníkový med se používá jako přírodní lék na onemocnění zažívacího traktu, nejčastěji na zánětlivá a vředová onemocnění žaludku a dvanácterníku, nebo na zánětlivé onemocnění střev (celiakie, Crohnowa choroba, ulcerózní kolitida).

Potřebujete:

  • 1 dl čerstvě vylisované rakytníkové šťávy
  • 3 dl kvalitního tekutého medu

Postup:

Obě přísady smícháte dohromady, vzniklý med nalijete do sklenice, dobře uzavřete. Skladujte jej v chladu a temnu. Užívejte 1x denně 1 čajovou lžičku.

Rakytníkový olej

Rakytníkový olej můžete užívat denně po 1 čajové lžičce. Při zevním využití se využívá k ošetřování ran, popálenin, omrzlin, opruzenin, kožních neduhů nebo jen tak k vyživení pokožky.

Potřebujete:

  • 2 lžíce drcených sušených bobulek rakytníku
  • 0,5 litru oleje (nejlépe olivový)
  • 1 lžíci lihu

Postup:

Nadrcené bobule rakytníku zalijte olejem a nechte 14 dní louhovat. Denně je třeba olej promíchat, aby se uvolily léčivé látky. Poté přecedíte a do hotového oleje přimícháte líh.

Rakytníková marmeláda

Pokud by vám rakytníková marmeláda připadala příliš kyselá, můžete přidat více cukru, nebo kombinovat rakytník s nějakým sladším ovocem.

Potřebujete:

  • 1 200 g rakytníku
  • 1 ks želírovací prostředku
  • 1 kg cukr

Postup:

Marmeláda vyžaduje již trochu zručnosti. Zralé plody rakytníku pořádně operte, pak ve větším hrnci poduste a rozmixujte tyčovým mixérem. Směs propasírujte přes jemné sítko, abyste se zbavili peciček a slupek.

Šťávu zahřejte, vmíchejte želírovací prostředek s cukrem a když se rozpustí, nechte směs probublat alespoň 3 minuty. Sesbírejte pěnu, která se vytvoří na povrchu, a dejte ji stranou. Tuhost marmelády ověříte tím, že kápnete lžičku směsi na vychlazený talířek, když směs ztuhne, můžete plnit do sklenic. Dále čtěte: Naložte si kysané zelí do sklenic a získáte zásobárnu vitaminů na celou zimu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu