Rybenky doma nikdo nechce. Málokdo totiž ví, že jsou pro nás i užitečné

Dům 27. listopadu 2019 | 12:35 — Anna Novotná
Drobní živočichové, kteří milují vlhko a tmu, se vyskytují téměř v každé domácnosti. Nijak vám neuškodí, ale pokud se jich chcete zbavit, je potřeba důkladně uklízet a vytírat rohy suchým hadrem.
Další 3 fotografie v galerii
Rybenkám vadí větrání a častý pečlivý úklid / Depositphotos

Sedíte na záchodě, přemýšlíte nad nesmrtelností chrousta a najednou vám něco malého proběhne v zorném poli? Je to malinké, šedivé a má to kapkovitý tvar. Co to je? Nemusíte se hned hrozit, jde o rybenku. Ta není člověku ničím nebezpečná, ani když se přemnoží. Může vám maximálně poškodit knihy, fotografie nebo oblečení. 

Rybenky jsou predátorem roztočů

Obvykle se však živí drobky ze země, konzumuje také papír, lepidlo, látky, ale i cukr nebo mouku. Bez potravy však dokáží vydržet až několik měsíců. Rybenky jsou přirozeným predátorem roztočů, a tím jsou nám lidem i velmi užitečné. Přesto se je ale všichni snaží vyhubit. Pokud nechcete sahat po chemii, pomůže jediné - pečlivý úklid.

Tito tvorové totiž milují vlhko a přítmí a jsou pro ně ideálním místem k životu kouty na WC či v koupelně. Až budete uklízet, myslete na to a uklízejte podle těchto rad:

Vytírejte do sucha

Také občas podlahu v koupelně a na záchodě jen "přeletíte" vlhkým hadrem? To je právě ta chyba. Abyste se zbavili rybenek, je potřeba vytírat pečlivě a do sucha zvlášť v rozích a ve spárách, kde rybenky rády přebývají.

Hodně větrejte

Abyste u vás doma podpořili suché klima, je dobré hodně větrat. Rybenky sucho prostě nemají rády a tímto způsobem se jich snadno zbavíte.

Pozor na spáry

Asi v každém bytě se najdou místa, která nejsou dokonale utěsněná. Právě tam můžou rybenky přebývat. Proto je dobré pečlivě utěsnit všechna místa, kde by mohly vegetovat.

Vzhledem k tomu, že tito tvorové přebývají v obtížně dostupných místech, nespoléhejte se na chemii a zkuste proti nim bojovat přírodně.

Nastrouhaná brambora

Můžete zkusit nastrouhat bramboru a položit na noviny do rohů a koutů, kde si myslíte, že rybenky žijí. Přes noc si do brambory nalezou a už se nedostanou ven, zvlášť když je ráno hodíte do popelnice i s celou pastí.

Vanilkový lusk

Kdoví proč rybenky nesnášejí vanilku a její vůni. Pokud máte doma vanilkový lusk, nakrájejte ho na kousky a umístěte do rohů. Rybenky před vůní utečou. Ale pozor, nezkoušejte to s náhražkami (vanilkový cukr, esence), to ony poznají a zůstanou u vás.

Ocet a melasa

Stejně tak lze vytvořit doma pastičky ze směsi melasy a octa (poměr 1:2), eventuálně boraxu a moučkového cukru (poměr 1:1), do nichž se rybenky chytí. 

Na trhu lze samozřejmě nalézt i speciální prostředky a výrobky, které jsou určeny pro likvidaci rybenek. Vybrat si lze různé druhy pastí, lepivých pásků, ale i sprejů. Dále čtěte: Nejčastější chyby, kterými si lidé nejvíce ničí osušky a ručníky.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu