Pokud chcete bydlet dobře a přitom za málo peněz, popřemýšlejte o slaměném domě

Dům 09. ledna 2020 | 09:08 — Anna Novotná
Rádi byste bydleli ve svém, ale ceny novostaveb jsou nad vaše možnosti? Zvažte stavbu domu ze slámy. Pořizovací náklady jsou nízké a ušetříte také na provozu. Nemusíte se navíc ani bát, že by vám dům lehce shořel.
Další 2 fotografie v galerii
Pořizovací náklady jsou nízké a ušetříte také na provozu / Shutterstock

Sláma se jako ryze zemědělská surovina dostala do stavebnictví díky lisování balíků. Domy ze slámových balíků jsou populární v zahraničí a staví se i u nás. Lákají například tím, že splňují standard nízkoenergetického či pasivního domu.

Ve slámovém domě žijete blíž přírodě

Sláma je přírodním materiálem. Neriskujete tak, že se po letech ve vašich zdech nečekaně objeví nějaká zdraví nebezpečná látka. Slaměné stavby jsou také levnější, skvěle izolují a vytvářejí pro lidský organismus příznivé mikroklima.

I slámové domy však stojí obvykle na betonových základech. Někteří stavitelé poté volí dřevěný skelet, který vyplní balíky lisované slámy, jiní dávají přednost kompletně slaměné stavbě. První varianta je dražší, neboť platíte i za dřevo a služby tesaře.

I dům ze slámy splňuje bezpečnostní standardy

Předpoklad, že dům ze slámy je z hlediska vzniku požáru vysoce rizikový, neplatí. Testy ohnivzdornosti slaměných objektů omítnutých hlínou totiž neukázaly v tomto směru žádné problémy.

Slaměný dům také není prostupnější pro škůdce, než jsou jiné stavby. Myši k k vám mohou zabloudit tak jako tak, a to bez ohledu na materiál vašeho domu. Na slámě nemají co sežrat, takže je neláká více než dřevo nebo cihly.

Informací o domech ze slámy je dostatek

V dnešní době jsou informace o stavbě domu ze slámy mnohem dostupnější, než tomu bylo například před deseti lety. Ideální je návštěva některého z majitelů těchto domů, nebo workshopu, které se konají po celém Česku. Dále čtěte: Mýty o úsporách energie, které vás možná překvapí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte s námi za hranice všedních dní

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Turisty neobjevený ráj. Malebný ostrov, kde se zastavil čas

Zavřít reklamu