Jak vyzrát na vedro v podkroví

Dům 20. září 2020 | 13:11 — Anna Novotná
Bydlení v podkroví má své kouzlo. Ovšem jen do chvíle, než se během horkých dní místo pod střechou promění ve „žhnoucí peklo“. Neupečte se v horkých dnech, zkuste na vedro v podkroví vyzrát.
Podkrovní pokoje či byty jsou krásné, ale v létě v nich bývá vedro / Depositphotos

Přes den se vedro v podkroví stává nesnesitelným, v noci narušuje spánek. Dáme vám tipy, jak můžete v takových místnostech snížit teplotu, aby byly snáze obyvatelné.  

Pokud teprve stavíte

Pokud si stavíte dům, na možnost přehřívání podkrovních místností byste měli myslet už ve chvíli, kdy připravujete projekt. Samozřejmostí je dobrá tepelná izolace, myslete také na správné větrání střešního pláště – poraďte se proto s odborníkem. Pokud zvolíte světlou a lesklou úpravu střešní krytiny, bude střecha pohlcovat méně tepla. Využít můžete rovněž protisluneční fólie na okna, které dokážou odrazit nežádoucí záření.

Klimatizace vždy s mírou

Už při projektování stavby je rovněž vhodné myslet na možnost zavedení klimatizace. Pokud bydlíte už v „hotovém“, anebo je pro vás její instalace příliš nákladná, řešením může být rovněž mobilní klimatizace – ta však ochladí jen jednu místnost, proto ji musíte buď přenášet, nebo přístrojů pořídit více. Nezapomínejte také na ekonomické a ekologické dopady a při používání mějte zavřená okna – k mobilním klimatizacím lze dokoupit speciální těsnění oken, které zvyšuje účinnost přístroje.

Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C, což mnoho lidí nedodržuje a pobyt v klimatizované místnosti pak může způsobovat zdravotní obtíže, jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí. 

Braňte interiér před slunečními paprsky

Ačkoliv je sluníčko příjemné, jeho žhnoucí paprsky mohou zahřát interiér na nesnesitelnou teplotu. Předcházejte proto problémům a nevpouštějte je dovnitř. Nezastíněné okno (zejména to jižně a západně orientované) propouští dovnitř až 88 % slunečního záření. Svit se odráží od nábytku i stěn a může dráždit oči. Vzduch se navíc stává nedýchatelným, vnitřní prostor se přehřívá. Proto nezapomínejte na vhodné stínění – ideálně exteriérové žaluzie, které mají až desetkrát větší účinnost než ty interiérové, jelikož odrazí až 80 % slunečního záření zpátky ven. „K zastínění větších oken se nejlépe hodí lamely ve tvaru „z“, naopak majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „s“, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Zajímavou „vychytávkou“ venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla,“ vysvětluje Jan Žižlavský, specialista na stínicí techniku. 

Moderním a elegantním řešením jsou rovněž screenové rolety. „Mají schopnost odrazit nebo pohltit takřka veškeré přímé i rozptýlené sluneční záření, které na ně dopadá. Jen malou část cíleně propouští do interiéru, a to díky jemné perforaci,“ uvádí Jan Žižlavský. „Tím vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a to není přímo ohříváno,“ dodává odborník. 

Chladný vánek

Už naši předkové věděli, že voda pomáhá ochladit přehřátý vzduch uvnitř domu. Proto si vedle postele dávali lavor na chlazení nohou, závěsy zvlhčovali rozprašovačem nebo v místnosti věšeli mokré prádlo. Později se umisťovaly nádoby s ledem před ventilátor. Dnes existují moderní zvlhčovače vzduchu, které zajistí v místnosti příjemnější klima, dostupné jsou rovněž čističky vzduchu, které fungují jako ventilátor. Jejich výhodou je, že zatímco klasický větrák víří nečistoty v ovzduší, což způsobuje problémy zejména alergikům, přístroje, které v sobě integrují čističku, vzduch těchto nečistot zároveň zbavují. 

Nepřehřívejte a větrejte

Vyhněte se v létě používání zdrojů tepla, jako je například trouba, ale také pokud jde o vaření, volte raději rychlá jídla, aby byla plotna v provozu co nejkratší dobu. Nezapomínejte, že teplo produkuje i televize či monitor, proto minimalizujte jejich chod.

Tip

Čerstvý vzduch se snáze dýchá, ovšem pokud venku zuří tropy, zároveň otevřeným oknem vpouštíte dovnitř horko. Vytvořte proto průvan, aby vzduch cirkuloval, a snažte se větrat buď k večeru, anebo brzy ráno. Nejnižší teploty jsou totiž v létě kolem čtvrté hodiny ranní, maxima naopak dosahují mezi 13. a 15. hodinou. Dále čtěte: Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se dají sami na ústup.

Témata: léto, podkroví, domov, byt
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Záhady, které si lidstvo neumí vysvětlit. Podivné památky,...

Zavřít reklamu