Nechtěný hmyz. Poznejte, zda vás doma navštívili potemníci, štěnice nebo spížní červotoči

Dům 23. srpna 2021 | 14:00 — nov
I přes pravidelný úklid a snahu o maximální hygienu se může stát, že se vám v domácnosti objeví nechtěný hmyz. S některými neškodnými druhy si nemusíte lámat hlavu a zbavíte se jich lehce, ale jsou i takové, které mohou vyvolat alergické reakce, nebo kvůli nim budete muset zlikvidovat své zásoby potravin.
Nikdo je doma nechce, bohužel občas jejich návštěvu absolvuje asi každý / Shutterstock

Jejich přítomnost nemusí být patrná na první pohled, ale není radno podceňovat varovné signály značící, že se u vás hodlají zabydlet.

Zásoby putují do koše

Mezi nejčastější návštěvníky míst, kde se skladují potraviny, patří takzvaný červotoč spížní. Své o tom ví v potravinářských provozech, jako jsou pekárny nebo sklady a prodejny potravin. Jeho larvám neunikne prakticky jakékoliv jídlo, ke kterému se má možnost dostat. Směle se pustí nejen do tvrdého pečiva, ale například i do koření nebo zvířecích granulí. Může se však pustit i do sušených květin nebo knih. Bílých larev si často nevšimnete, dospělých jedinců rozhodně ano. Jde o maximálně půl centimetru velké brouky žlutohnědé barvy s válcovitým tělem pokrytým jemným ochlupením, kteří umí létat.

Problém je, že jim nedělá potíž dostat se do papírových či plastových obalů, v nichž jsou patrné okrouhlé výletové otvory a dírky. Jestliže je zaregistrujete, důkladně si prohlédněte své zásoby nejen sypkých potravin. Jakmile objevíte larvy, nebo dokonce již dospělé jedince, bez milosti se pusťte do čistky. Ponechte si skutečně jen potraviny v pevných obalech, jako jsou sklenice nebo konzervy. Ostatní raději bez milosti vyhoďte a místo důsledně vydezinfikujte. Pokud by se situace opakovala, kontaktujte desinsekční firmu.

Není kmín jako kmín

Dalším nepříjemným návštěvníkem spíží a skříněk s potravinami jsou potemníci skladištní. Připomínají zrnka kmínu, což vás zprvu nemusí nijak překvapit. Do domácnosti se nejčastěji dostanou v sypkých potravinách přinesených z obchodu. Pokud si jich všimnete, opět všechny své zásoby důkladně zkontrolujte a při jakémkoliv podezření neváhejte danou potravinu vyhodit. I v tomto případě se doporučuje všechny potraviny vystěhovat, místo vydezinfikovat a poté potraviny náchylné k napadení skladovat nejlépe v průhledných skleněných nebo plastových dobře uzavíratelných dózách. Čtěte také: Co se stane s vaším tělem a psychikou, když nemáte dlouho sex.

Na vlastní kůži

Nestává se to pouze v amerických filmech, i v našich končinách se občas objeví štěnice. Do domácnosti se mohou dostat například v kufru z dovolené nebo ze společné chodby v bytovém domě. O jejich přítomnosti svědčí černé tečky na podlaze nebo nábytku. Můžete také zaznamenat červené pupínky s tmavší tečkou uprostřed na své kůži. Svědí jako bodnutí od komára, ale prozradí je právě vzhled skvrn. Štěnice jsou brouci se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly. Při jakémkoliv podezření na jejich výskyt neprodleně kontaktujte specializovanou firmu, která jediná zaručí jejich spolehllivou likvidaci.

Zdroj: Family handyman.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Připravte se na lyžařskou sezónu plnou omezení....

Zavřít reklamu