Vyrobte si krásné stínidlo. Je z obyčejných papírových tácků

Dům 10. září 2018 | 11:15 — Šárka Vondráčková
Papírové lampy nebo lustry jsou stále v kurzu. Jeden takový si můžete snadno vyrobit doma. A nebudete věřit, z čeho je. Z obyčejných papírových tácků.
Další 4 fotografie v galerii
Ani vaše návštěva nebude tušit, z čeho jsou tyto lampy / Shutterstock

Svítidla tvoří srdce každého pokoje. Jejich světlo dodává akcent, vytváří atmosféru. Některé lampy hrají zvlášť rafinované hry se světlem a vytvářejí tak vzrušující efekty světla a stínů. A taková je i lampa, která tak trochu připomíná oloupaný pomeranč. Vyrobit si ji můžete sami, třeba z vaší staré lampy, která vás už omrzela.

Minimum nákladů

Papírové tácky se dají v obchodech sehnat doslova za pár korun. V obchodech se průměrně prodává 100 kusů už zhruba od 35 korun. Takže to skutečně není žádná drahá záležitost.

Potřebujete

  • tavnou pistoli
  • stojící lampu s bílým nebo krémovým stínidlem
  • papírové talíře (jejich průměr musí být větší než výška stínidla)
  • pravítko, tužku, nůžky
  • nůž 

Hodně tácků

Nakupte si papírové talíře. Jejich počet závisí na tom, jak velké stínidlo budete mít. Počítejte s tím, že na stínidlo o průměru 15 cm budete potřebovat nejméně 50 talířů. Nyní budete trochu rýsovat.

Měřte a nařežte

Každý talíř nejprve přeložte na půl. Pak jej rozložte a od středu udělejte na každou stranu tužkou rysku tak, aby vám vznikl pruh o šířce 5 cm. Nožem nebo jiným ostřejším nástrojem oba pruhy lehce nařízněte tak, aby se talíř dal snadno přehnout. Vznikne vám tak něco jako hřbet u knihy. A právě ten budete lepit ke stínidlu.

Lepte tácky

Nažhavte si lepící pistoli. Na hřbet tácku naneste lepidlo a přitlačte jej na stínidlo lampy. Takto postupujte i u dalších tácků a lepte jej jeden vedle druhého tak, dokud nebudete mít oblepené celé stínidlo. Je na vás, jak daleko od sebe talíře budou, ovlivňuje to množství světla, které bude z lampy puštěno ven. Lepidlo nechejte dobře zaschnout a pak můžete svou novou lampu umístit do interiéru. Milujete netradiční nápady? Pak si podobně jednoduchým způsobem můžete vyrobit stínidlo i z obyčejných plastových kelímků. Více o tomto nápadu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu