Topíte méně, abyste ušetřili? Topte chytře a náklady snížíte až o třetinu

Dům 08. března 2019 | 08:57 — Veronika Prášilová
Jaro je pro mnoho domácností symbolem toho, že do schránky přistane účet za energie spotřebované v uplynulém roce. Zvláště tehdy, pokud je částka opět vyšší než vloni, uvažujeme, jak by se dalo na topení ušetřit.
Dalších 6 fotografií v galerii
Pokud chcete příští rok konečně ušetřit, topte chytře / Shutterstock

A ruku na srdce, kdo z nás se nesnaží cíleně účet za plyn nebo elektřinu regulovat tím, že v zimě topí méně, než je mu příjemné. Některé průzkumy dokonce ukázaly, že až pětina Čechů raději obětuje v zimě svůj komfort a některé místnosti prakticky jen temperují.

Najděte skryté rezervy

Šetřit touto cestou není řešením. Existují vhodnější způsoby, jak si v zimě příjemně vytopit domácnost, a přitom nezruinovat rodinnou kasu. Skvělými pomocníky se totiž mohou stát chytré technologie, které se dnes stále více dostávají do popředí zájmu, a dokáží domácnostem najít skryté rezervy.

Na zvýšených výdajích za topení se podílí samozřejmě především zvyšující se ceny energií. Lidé ovšem také zbytečně doplácejí na to, že nemají dostatečné povědomí o tom, co dnešní trh nabízí. Přitom ušetřit je možné hned několika způsoby. Od velkých investic v podobě zateplení domu nebo výměny oken, přes finančně rychle návratnou regulaci teploty, až po takové drobnosti, jako správné větrání. Přečtěte si, jak najít další skryté rezervy při úspoře topení.

Efektivní regulace teploty

Ze zkušeností odborníků na topení vyplývá, že přechodem na efektivní regulaci teploty je možné snížit výdaje na vytápění až o třetinu. Řešením mohou být například programovatelné termohlavice na radiátorech či digitální termostaty. Tyto vychytávky umožňují nastavit různé teploty v průběhu dne, víkendů nebo dovolené.

Není nutné například topit na stejně vysokou teplotu po celý den, když nikdo není doma. Zvolený program totiž dokáže automaticky nastavit teplotu v místnosti a udržovat ji do doby než přijde na řadu další naprogramovaný cyklus. Když například ráno odcházíte, topení se ztlumí a zapne se před vaším příchodem. Vracíte se tak do příjemné vytopené domácnosti.

Ovládejte topení mobilem

Existují i aplikace pro mobilní telefony a tablety, které dokáží s termohlavicemi a termostaty komunikovat. Díky tomu je možné s jejich pomocí nejen ovládat teplotu zvlášť v každé místnosti, ale také dlouhodobě sledovat a vyhodnocovat spotřebu a cenu. Naprogramovat topení je možné také u podlahového vytápění, dokonce i u přímotopů, koupelnových žebříků nebo sálavých panelů. 

Jaké jsou náklady

Počáteční investice samozřejmě závisí na tom, kolik topných těles budete chtít regulovat. Je prokázáno, že náklady se často vrátí již za první či druhou topnou sezónu. Pokud tedy chcete příští jaro platit za protopenou energii méně, začněte na to svou domácnost připravovat již nyní. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Zavřít reklamu