Víte, že rozdíl mezi otěruvzdorným a omyvatelným nátěrem je dost zásadní?
Dnešní obchody s potřebami pro malíře totiž nabízejí nejen různé pestrobarevné škály, ale právě i rozmanité možnosti využívání nanášených barev, a to za celkem přijatelné ceny. A výhodou je i to, že jejich aplikaci zvládnete sami.
Důležitý pojem - omyvatelnost
Pokud se rozhodnete pustit se do bytové obměny sami, zkuste se zamyslet nad tím, zda byste ve vaší domácnosti nevyužili mimo klasických také omyvatelné či otěruvzdorné nátěry. Zatímco podstatou druhého jmenovaného je to, že se při opření o takto ošetřenou zeď neušpiníte, omyvatelný nátěr vydrží omývání vodou i drhnutí nečistot. Ovšem musí být kvalitní.
Pozor na plísně
Nevolte proto za každou cenu nejlevnější prostředek. Kvalitní omyvatelný nátěr musí nejen s přehledem ustát omytí vodou, ale nesmí začít ihned praskat, na zdi by měl držet a musí být prodyšný. Protože pokud nebude, může vám začít stěna vlhnout a pod nátěrem se začne tvořit plíseň. A oškrábat poté nekvalitní nátěr ze zdi není rozhodně procházka růžovou zahradou. Tou není ani malování v místnostech, kde se kouřilo. Přečtěte si užitečné rady jak na to.
Pomohou v kuchyni i pokojíčku
Výhodou omyvatelných nátěrů je to, že se nabízejí nejen v široké barvené škále, ale navíc v lesklém či matném provedení. Obecně pak platí, že by jím měla být vymalována místa, u nichž více hrozí, že se ušpiní. Takže jsou často využívány v kuchyni kolem linky a sporáku, v dětském pokoji nebo v předsíních.
Avšak i přes to, že jsou dnešní nátěry velmi kvalitní, je třeba myslet na to, že nejsou samospásné a samy vyžadují údržbu. Ačkoli je není nutné přetírat každým rokem, přibližně po třech letech byste je měli obnovit.