Využijte doma parádního domácího pomocníka. Pomůže vám s čistotou v kuchyni i v garáži

Dům 13. května 2019 | 11:11 — Veronika Prášilová
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké alternativní čisticí prostředky v domácnosti použít? Pro mnohé z vás bude možná překvapením, že jedním z nejúčinnějších je obyčejná kola. Pojďte se s námi inspirovat, kde všude se dá použít.
Další 3 fotografie v galerii
Zvětralá kola může ještě skvěle posloužit / Internet

Kola díky svému obsahu kyseliny fosforečné je totiž účinným pomocníkem například v kuchyni, a to nejen při vaření, ale také při boji s mastnotou, usazeninami a rzí.

Pryč s usazeninami

Obecně se dá říci, že kola je univerzální čistič. Využijete ji nejen v domácnosti, ale třeba i v garáži. Aby se vám s ní lépe pracovalo, přelijte si třeba již zvětralou kolu do rozprašovače a pojďte se projít po bytě. Kyselina fosforečná obsažená v kole rozpouští vápenaté a železité usazeniny, což se hodí pro čištění vodovodních baterií, sprchových koutů, spár mezi kachličkami či toaletní mísy. Nastříkejte na ně kolu a nechejte ji působit co nejdéle. Poté vše opláchněte vodou a vytřete do sucha.

Vyčistěte toaletu i digestoř

U toaletní mísy se osvědčilo přelít si kolu do prázdné lahve od čističe na WC se zahnutým hrdlem, abyste ji mohli nastříkat pod okraje. Opět ji nechejte působit co nejdéle, klidně přes noc. Po spláchnutí se budete divit, co vše se uvolnilo z pod okrajů.

V kuchyni můžete kolu použít na čištění kovové mřížky či filtru digestoře. Rozpustí mastnotu a jiné dlouhodobé usazeniny. Připálené hrnce či pánve kola nevyčistí dokonale, ale minimálně naruší připáleniny a usnadní další čištění.

Pokud naopak chcete čistit nerezové příbory, zkuste tyto postupy, po kterých budou vypadat zase jako nové.

Povolí i zarezlé šrouby

Kola je také dobrá na rez. Určitě jste slyšeli, jak dokáže rozpustit zoxidované usazeniny na kontaktech autobaterie nebo vyčistit motor, když jej prolijete velkou lahví koly. Ale proč byste to dělali? Spíše byste poškodili plastové části nebo hadičky a těsnění. Vyzkoušet ji ale můžete na čištění disků kol nebo na zarezlé šrouby, které nejde odtáhnout. Namočte pruh staré látky do koly, omotejte šroub a vyčkejte.

Budete-li mít štěstí, spoj povolí. Kolou se také můžete pokusit vyčistit olejovou skvrnu uniklou na zem garáže nebo před domem. Polijte ji kolou, nechejte působit a spláchněte vysokotlakým čističem.

Kola není všemocná

Často je kola vychvalovaná i na odstranění žvýkačky z vlasů nebo koberce. To však nedoporučujeme hned ze dvou důvodů. Jednak může kola změnit odstín barvených vlasů, jednak nevíte, jak by dopadl koberec po ataku silné kyseliny. Raději použijte kostky ledu v sáčku. V chladu žvýkačka ztuhne a půjde vydrolit.

Překvapení nejen pro děti

Na závěr přidáme pokus, který se bude líbit dětem. Do hrnku s kolou dejte zašlé mince, občas promíchejte a nechejte třeba přes noc působit. Výsledkem budete příjemně překvapení. Možná, že dokonce s takovými mincemi nebudete chtít ani platit.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Poblíž propasti Macocha se jeskyňáři probourali do dosud neobjevených síní

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Pozor na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při...

Zavřít reklamu