Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání instalatéra

Dům 22. května 2019 | 15:13 — Veronika Prášilová
Asi se to občas stane v každé domácnosti. Oplachujeme vanu či dřez a voda neodtéká tak rychle jako dřív. Na vině může být nečekaná překážka, která se nám například při oplachování nádobí dostala do sifonu. Nebo, a to je pravděpodobnější, se jedná o následek dlouhodobě nečištěného odpadu, který pravidelně zásobujeme vlasy, chlupy či zbytky jídla.
Další 3 fotografie v galerii
S dobrými pomocníky, mezi které zvon rozhodně patří, nehodu zvládnete / Depositphotos

Aby nám pomalu zachycované částečky v odpadu nezačaly hnít a abychom obnovili plný průtok vody, je třeba sáhnout po účinném pomocníkovi.

Práci zvládnete i bez instalatéra

Čištění odpadu není čistá práce, proto se do toho málokomu chce, ale když se odhodláte, za chvíli bude nejspíše po problému. V tomto období má jistě každý hodně výdajů, dávat proto několik set instalatérovi za čtvrthodinku práce a cestovní výdaje, by jistě nepříjemně provětralo rodinný rozpočet.

První, co byste měli v případě pomalu odtékajícího nebo již ucpaného umyvadla nebo dřezu udělat, je odšroubovat sifon a vyčistit jej. U vany to často nejde tak snadno, některé dokonce přístup k sifonu nemají. Pokud ani tento krok nepomůže, odtok se ucpává někde dál v trubkách, ale ani to nemusí být hned případ pro instalatéra. A jestli z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete vyčistit sifon, zkuste ucpávající se nečistoty „rozpustit“.

Sáhněte po osvědčených pomocnících

Pokud hned nechcete sahat po agresivních chemických přípravcích, můžete vyzkoušet tradiční směs jedlé sody a octa. Hrst sody nasypejte do přímo do sifonu, zalijte hrnkem octa a nechejte působit alespoň půl hodiny. Poté jej pomalu prolijte vroucí vodou. Pokud se odpad nepročistí, celý proces zopakujte. Podobně se dá použít sůl, kterou ovšem horkou vodou prolijte nejdříve za hodinu. Poté doporučujeme použít zvon. A věděli jste, že skvělým pomocníkem při čištění či odstraňování různých usazenin je také pivo? O jeho využití se můžete inspirovat v našem článku zde.

Vzpomínáte na zvon?

Zvon býval dříve samozřejmostí snad v každé domácnosti. Máte-li potíže s odtokem vody, rozhodně si jej pořiďte. Klasický gumový zvon s dřevěnou rukojetí stojí kolem padesáti korun, což za vyzkoušení jistě stojí.

Když si koupíte zvon, žádný návod k němu nedostanete, my vám ale rádi poradíme, jak jej správně použít. Poté, co provedete výše popsané předčištění sodou, solí nebo chemickým přípravkem, zašpuntujte umyvadlo a napusťte jej vodou. Vytáhněte špunt a rychle nasaďte zvon. Pak zvonem postupně pumpujte vodu do odtoku. Tlak vody by měl „protáhnout“ trubky.

Jestli ani tato procedura nepovede ke kýženému výsledku, můžete ještě zkusit pročistit trubky protahovacím pérem. Pak už by na řadu musel přijít samotný instalatér.

Důležitá je prevence ucpávání 

Tady je rada poměrně jednoduchá. Nepoužíváte-li sítka, kupte si je. Stojí pár korun a mohou vám ušetřit spousty nervů. Vždy když se naplní a vy budete jejich obsah vyhazovat do koše (nikoliv do záchodu!), uvidíte, co všechno jste dříve do odpadu splachovali a nebudete se divit, že se vám ucpával.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu