Pokud přelijete svoji oblíbenou pokojovku, záchrana je možná

Dům 09. července 2019 | 22:24 — Veronika Prášilová
Pozorujete na svých doma pěstovaných rostlinách, že podivně mění svůj tvar i barvu a jsou vůbec celkově bez života? Na vině mohou být dva nejčastější důvody. Buď je rostlina v tomto počasí vyschlá, anebo se vám ji podařilo paradoxně přelít. A ač se to může zdát neuvěřitelné, i v létě může ke druhému jmenovanému problému snadno dojít.
Další 3 fotografie v galerii
Pohlídat si správné zalévání různých rostlin je kumšt. Při nechtěném přelití musíte jednat rychle. / Internet

Ve snaze ochránit vaši oblíbenou pokojovku před vysokými teplotami jí dopřáváte denně tolik zálivky, že jí spíše škodíte a ona vlivem nadměrného množství vody začíná skomírat.

Když se kytce nedaří

Ať už se jedná o nedostatečnou či nadměrnou zálivku, symptomy bývají u rostlin stejné. Prvním znamením je, že se pokojovce zkroutí listy, avšak až teprve ve chvíli, kdy sáhnete do zeminy, zjistíte, co je skutečnou příčinou, že se jí nedaří dobře. Pokud je hlína suchá, samozřejmě dopřejte rostlině zálivku. Pokud je naopak zemina mokrá, pusťte se do záchranné akce.

Vysušení, odvlhčení

Pokud zjistíte, že jste rostlině dopřáli až příliš mnoho zálivky, vytáhněte ji opatrně i se substrátem z květináče. Poté jej lehce oklepejte a kořeny rostliny zabalte do několika vrstev savého papíru. Využít můžete například kuchyňské utěrky. Dalším krokem je umístění rostliny na teplé místo, což v tomto období nebude až tak velký problém. Jen si dejte pozor, aby na ni nepražilo slunce.

Zalévejte důmyslně

Jak bude rostlina vysychat, bude papír nasávat přebytečnou vlhkost, proto jej pravidelně měňte, a to až do chvíle, kdy zjistíte, že už nevlhne. V tu chvíli nastává čas opětovného zasazení rostliny do květináče. Ten před umístěním pokojovky důkladně vymyjte, aby v něm nezůstaly zárodky plísní a rostlinu do něj zasaďte. Nezapomeňte dbát na pravidelnou, ale mírnou zálivku. A pokud si nejste zcela jisti, zda rostlině nedopřáváte až příliš mnoho vody, zkuste tentokrát pro její růst zvolit samozavlažovací truhlík nebo květináč.

Octomilky jako možný indikátor přelití

Přelívání květin však není problém jen proto, že vám začnou brzy skomírat, ale také z toho důvodu, že kořeny, které příliš vysoké zálivce začnou logicky brzy uhnívat, také do vašeho obydlí lákají mnohé nezvané hosty. Jedněmi z nejčastějších jsou proklínané octomilky, pro které jsou zahnívající kořeny doslova rájem. Právě přítomnost octomilek v bytě může být signálem, že některá z vašich kytek je dlouhodobě přemokřená. Je to přesně to prostředí, ve kterém se z několika málo jedinců dokáží octomilky rozmnožit na celé hejno a velmi obtížně se jich poté zbavujete. Několik účinných rad jak na to, si můžete přečíst v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu