Udělejte si doma koutek jen pro sebe. Trendem je takzvaný eskapismus

Dům 04. srpna 2019 | 19:17 — Veronika Prášilová
Oáza klidu a bezpečí, kde vás nesmí rušit nic moderního. Přesně v tomto duchu je veden stále populárnější interiérový design s názvem eskapismus. Ten je uplatňován v různých zákoutích domů či bytů, která jsou oproštěna od moderních technologií, a slouží výhradně k relaxaci.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud si relaxaci spojujete s poslechem hudby, jsou moderní technologie výjimečně povoleny / Depositphotos

Pojďme se společně podívat, jaké prvky jsou pro tento styl typické.

Uniknout všední realitě

Jak už název napovídá, eskapismus pochází z anglického výrazu escape, což znamená únik. V tomto případě se jedná o únik od spěchu a všeho, co s sebou přináší současná doba a moderní technologie. Místnost či koutek zařízený v duchu eskapismu má proto navodit pocit bezpečí a odpočinku, kde vás nesmí nic rušit.

S pohodou těla přijde i klid mysli

V této místnosti by neměla být televize, počítač ani žádné technologie moderního světa. Měla by být vybavená pouze útulnými bytovými doplňky a nábytkem, které vám alespoň na chvíli pomohou zrelaxovat a navodit uvolněnou atmosféru. Při zařizování proto sáhněte po koberci s vysokým vlasem, pohodlném gauči či lenošce, výborným doplňkem jsou sedací pytle či vaky, po nichž se můžete bez uzardění válet, číst si knížku nebo na nich prostě jen spát. Více o sedacích vacích si můžete přečíst zde.

Hudbu ano, ale jen uklidňující

Budete-li si takový koutek v domě či bytě zařizovat, rozhodně do něj nemusíte investovat majlant. Nemáte-li k dispozici pohodlnou pohovku nebo velký sedací pytel, bohatě postačí, pokud svůj koutek vybavíte chlupatými dekami či starými polštáři, které vám umožní pohodlné sezení či ležení. Spojujete-li si relaxaci s příjemnou hudbou, pak si do místnosti nainstalujte malý přehrávač nebo ideálně třeba gramofon. Při přehrávání starých desek zažijete nostalgii, která vám dá zapomenout na starosti všedních dnů.

Nestyďte se za plyšáka

Požadovanou atmosféru pomohou dotvořit vonné tyčinky či svíčky, pár fotografií z dětství či oblíbené dovolené a klidně třeba plyšové zvířátko, které milujete od dětství a na které se prozatím chodíte dívat jen do skříně. Cítíte-li se v jeho přítomnosti dobře, vytáhněte jej, a choďte se s ním pravidelně mazlit, uvidíte, jak vám to zvedne náladu. Můžete klidně sáhnout po staré péřové duchně po babičce, kterou už nevyužijete v ložnici, ale pro občasné lenošení během dne se bude rozhodně hodit.

Ovšem zapomeňte na to, že budete v tomto pokoji pracovat nebo cokoliv tvořit. Myslete na to, že se jedná o zákoutí určené výhradně k odpočinku a načerpání nových sil.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Neobvyklá stavba objevená v Mexico City bude znovu pohřbena pod vrstvou zeminy

Připravte si speciální výluh z kopřivy. Zbaví vaši zahradu...

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Zavřít reklamu