I umístění televizoru má svá pravidla. Víte, která to jsou?

Dům 04. října 2019 | 10:31 — Šárka Vondráčková
Televize je nedílnou součástí téměř každé české domácnosti. Její umístění má z praktických i zdravotních důvodů svá pravidla.
Další 3 fotografie v galerii
Při koupi televizoru je dobré zaměřit se na pozorovací úhly jednotlivých produktů / Depositphotos

Pokud hledáme správné umístění pro televizor, je třeba si uvědomit, že před jeho obrazovkou trávíme průměrně několik hodin denně. A to už se vyplatí myslet na své zdraví, které při nesprávném umístění přístroje trpí. Zejména krk a záda jsou vystaveny největšímu tlaku. Než tedy začnete sledovat oblíbený film, zjistěte, jaká jsou ideální doporučení pro umístění vaší TV.

Každá místnost má jiná pravidla

Pro nejmenší zátěž vašeho zdraví se nejčastěji doporučuje dodržet jednoduché pravidlo: při sledování televize nesmíte mít zakloněnou ani výrazně předkloněnou hlavu. Velmi ale záleží na tom, ve které místnosti se televizor nachází.

Obývací pokoj

Je zde pravděpodobnost, že většinu času budete před televizí trávit vsedě, proto by měl být televizor ideálně umístěný tak, aby byl střed obrazovky zhruba ve výši očí.

Kuchyně

V kuchyni pravděpodobně nesledujete televizi kontinuálně, ale slouží vám jako kulisa, ke které občas zvednete oči. Proto zde nemusíte všechna pravidla striktně dodržovat a televize může být výš.

Ložnice

V ložnici se naopak nejčastěji na televizi díváte vleže, může být tedy položena níž.

Na kterou stěnu ji umístit? Rozhoduje světlo

Asi nejdůležitější zásadou pro adekvátní umístění televize je, že by nikdy neměla stát proti zdroji denního světla. Pokud televizor umístíte kolmo k oknům, pomohou vám k odclonění nežádoucího světla rolety, nebo závěsy v oknech. Televizor by ani neměl viset na stěně, na které se okno nachází. Světlo z něj by vás při sledování oslňovalo a kazilo zážitek. 

Čím větší, tím lepší?

Sníte o co největší obrazovce? Nezapomínejte, že každý prostor má své limity a k velikosti místnosti bychom také měli vybírat úhlopříčku obrazovky. U LCD, LED nebo plazmy by vzdálenost mezi sezením a televizorem měla odpovídat trojnásobku úhlopříčky obrazovky. Zároveň platí pravidlo, že čím vyšší kvalita rozlišení (HD), tím kratší může být vzdálenost od místa, z něhož obrazovku sledujeme.

Jak vysoko zavěsit?

Jak už bylo řečeno, při sledování televize nesmíte mít zakloněnou ani výrazně předkloněnou hlavu. Proto je optimální televizor umístit do výše očí, v ideálním případě ještě o pár centimetrů níž. Konkrétní čísla není možné určit, protože vše závisí na výšce člověka. V průměru se však dá hovořit o hodnotách mezi 95–120 cm. 

Problém může nastat, když jednu televizi sledují diváci různých výšek. Typicky děti a dospělí. Takovou situaci nelze řešit jinak než vhodným kompromisem. Nemusíte však pokaždé umístění televize měnit. Jednak myslete na to, že děti postupně rostou a když si sednou na polštář, cíle dosáhnete také. Dále čtěte: Potřebujete vyčistit obrazovku televize nebo počítače? Pozor, abyste si je nadobro nezničili.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odvrácená strana internetu. Jak fungují sítě Deep a Dark web, sloužící pro nelegální transakce

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Zavřít reklamu