Je pro vás lepší kočka nebo kocour? Co všechno zvážit, než si pořídíte kotě
Často někde slyšíte, že kočky a kocouři smrdí, pravda je taková, že kocouři i kočky jsou velmi čistotní a jsou pouze přirozeně cítit, tak jako každé jiné zvíře. Pokud se o svou kočku budete dobře starat a čistit její záchůdek, nemusíte mít strach, že bude kočka nebo váš byt zapáchat.
Kocourek nekastrovaný
Pokud si pořizujete kocourka na chov nebo počítáte s tím, že bude mít v budoucnu koťátka, musíte počítat se značkováním, které bude váš kocourek provádět. Značkováním si kocour označuje své teritorium a věci, které mu patří. Je to přirozená činnost, kterou dělá každý nekastrovaný kocour. Svým pachem dává najevo ostatním kocourům, že se pohybují v okolí jeho teritoria, říká tím: „Pozor, tady je to moje!" Nekastrovaný kocour, žijící volně u domu, se také často a rád toulá a hledá-li si například samici v říji, může být i několik dní až týdnů mimo domov.
Nekastrovaný kocour sám o sobě nezapáchá, jeho značení má však velice intenzivní a nepříjemné aroma, proti kterému se v podstatě nic dělat nedá.
Kocourek kastrovaný
Pokud si pořizujete kocourka jen jako kamaráda a nechcete dále zvětšovat jeho rodinu, je vhodné nechat ho kastrovat. Pokud bude kocourek čistě domácí, je to lepší jak pro něj, tak i pro vás. Nekastrovaní kocouři si svá území značkují, kocouří značkování velmi nepříjemně zapáchá a kocourovi nevysvětlíte, že značkovat nesmí, je to totiž jeho přirozenost. Po kastraci kocour zůstane stále hravý. Jestliže kocourka do bytu pouštět nebudete a on tak bude žít převážně na vaší zahradě, je vhodnější kocoura rovněž vykastrovat. (Nekastrovaný kocour pobíhající venku znamená nežádoucí přínos dalších nechtěných koťátek, kterých jsou plné útulky.) Kastrovaný kocour se tolik netoulá a je tak u něj mnohem nižší riziko autonehod a rvaček s ostatními kocoury.
Kočka nekastrovaná
U kočičky nekastrované musíte počítat s koťaty, jestliže bude vaše kočka chodit ven. V tom případě se bude pravidelně v době říje vracet domů březí. Pokud však bude pouze domácí a do styku s kocourem se nedostane, mohou kočce hrozit vážná zdravotní rizika. Kočka má velmi výraznou říji, v jejím těle dochází k obrovským hormonálním změnám, které mohou v případě, že kočka koťata mít nebude, vést k závažným zdravotním komplikacím. Pokud neplánujete koťata, kočku kastrujte.
Kočka kastrovaná
Po kastraci se kočička mírně zklidní, bude mazlivější a přátelštější, stále zůstane hravá a kontaktní. Pokud nechcete mít koťátka, kastrace se v každém případě výrazně doporučuje. Kastrace nijak neovlivní koččino jednání k ostatním kočkám a kocourům, proto bude spokojená jak v bytě, tak na zahradě.
Fyzické rozdíly
Kocour bývá větší, má širší krk a větší hlavu. Kočky bývají menší a jejich hlava má tvar trojúhelníku (záleží však na plemenu).
Pokud jste se rozhodli pro život s kočkou nebo kocourkem, měli byste si odpovědět ještě na několik dalších otázek. Je důležité se nad nimi zamyslet, protože kočka ovlivní váš život na několik let.
Než si pořídíte kočku, zeptejte se sami sebe
- Chtěli byste ušlechtilou chovnou kočku, nebo radši počkáte, jestli vám osud nepřivede do cesty nějakého opuštěného kočičího bezdomovce nebo zachráníte kočičku z útulku?
- Chcete jenom mazlíčka pro potěšení nebo jste ochotni na sebe vzít i starosti, ale také radosti z chovu a výstav?
- Máte na to dostatek času? Dokážete zabezpečit krmení koťátka několikrát denně?
- Jste ochotni snést temperamentní dovádění koťátka? Nebylo by lepší pořídit si už dospělého jedince, který je již klidnější?
Každému vyhovuje něco jiného, každý z nás je jinak časově vytížený a má jinou představu a možnosti. Snažte se proto přistoupit ke všem otázkám ohledně pořízení zvířecího miláčka co nejzodpovědněji, abyste byli šťastni nejen vy, ale také vaše kočka.