Uruguayský cimarron je neohrožený hlídač, který v nevítaném hostovi vzbudí strach. K dětem je však citlivý

Mazlíčci 16. května 2020 | 12:00 — Anna Novotná
Neohroženým hlídačem, který v nevítaném hostovi vzbudí strach, je uruguayský cimarron. Nemusíte se tak bát o svůj majetek nebo rodinu. Pod slupkou drsňáka se ale skrývá citlivý a starostlivý pes, který má ochranářské pudy a je citlivý k dětem.
Další 3 fotografie v galerii
Cimarron je neohrožený hlídač i starostlivý pes / Internet

Cimarron má v kohoutku kolem 60 centimetrů a váží kolem 40 kilo, takže je to pořádný kus psa. V průměru se dožívá až 12 let. Je to velmi inteligentní plemeno, které se dá dobře vycvičit. Musíte s tím ale začít včas.

Nic nepodcenit

Nejlepší je socializace už od štěněte. Pokud nic nepodceníte, vyroste z něj dobrý společník pro celou rodinu, který bude se všemi vycházet. Na druhé straně se nemusíte bát o majetek a rodinu, protože je to velmi dobrý a nekompromisní hlídací pes.

Pes může být i pastevecký a lovecký. Zvládá práci s dobytkem a skotem. U lovu se využívá zejména na lov divočáků. V zemi svého původu se využívání například u policie. Skvěle se hodí i pro různé psí sporty.

I když je to velký drsňák, dá se říct, že je skvělý společník pro celou rodinu, na kterou nedá dopustit. Cimarron je vesměs aktivní pes, se kterým si užijete i legraci. Můžete ale narazit i na lenivého jedince, který se bude rád válet. Problém by neměl nastat při soužití s dalšími zvířaty, cimarron normálně vychází s dalšími psy, kočkami i koňmi. K menším plemenům je ohleduplný.

Dům i byt

Pes se víc hodí na zahradu, ale může žít i v bytě. Pokud by měl být venku celý rok, je potřeba mít zateplenou boudu. Péče o srst není nijak náročná, je krátká, hladká a hustá. Po koupání se vysuší za čtvrt hodiny nebo ručníkem. O psech v bytě jsme psali zde.

Plemeno je od přírody zdravé a odolné. Objevit se ale může stejně jako u dalších plemen dysplazie kyčelního kloubu. Pokud si berete štěně, je vhodné se zeptat, jestli měli jeho rodiče vyšetření. Cimarron se v Uruguayi objevuje v počtu několika tisíců, v ČR je ho pár jednotek až desítek.

Témata: pes, plemeno, péče, cimarron
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně nešlápnete vedle

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Sen všech dobrodruhů. Na tuhle jízdu nikdy nezapomenete

Zavřít reklamu