Kočky i kocouři často trpí na záněty močových cest. Nepodceňte příznaky, zvířeti jde mnohdy o život
Přesto, že se domácí kočky v mnohém podobají svým divokým předkům, tato nemoc je odlišuje. Zatímco divoké šelmy na záněty močových cest netrpí, domácí kočky jim naopak čelí docela často. Příznaky nemoci se rozhodně nevyplatí podceňovat. Pokud lékařskou pomoc nevyhledáte včas, může to pro vaše čtyřnohé kamarády skončit bolestivou smrtí. I veterináři se shodují, že i když jde zdánlivě o jednoduchou chorobu, léčba není snadná.
Příznaky nemoci
Že vaše kočka má potíže s močovými cestami, lze rozpoznat, musíte si ale všímat detailů. Kočky například často hrabou ve svém záchodku, ale nikde neobjevíte známky vymočení. Velmi nápadný je příznak, kdy je pro kočku vyměšování očividně spojeno s bolestí, neboť stahuje obličej nebo při návštěvě toalety mňouká.
Může se také začít svému záchodu vyhýbat a ulevovat si občasně mimo něj. V závažnějších případech se může v moči objevit také krev. Zbystřete i ve chvíli, kdy si vaše kočka častěji olizuje genitální nebo břišní oblast - tímto způsobem totiž kočky utišují bolest při onemocnění močových cest. Váš kočičí kamarád může být také podrážděnější.
Příčiny mohou být různé
Nejčastějším spouštěčem onemocnění je bakteriální infekce. Bohužel, nemoc se ráda a často vrací. Při chronickém průběhu se mohou dokonce v močovém měchýři tvořit krystaly, z nichž se může stát písek nebo kámen. Tyto předměty pak dráždí stěny močového měchýře. Jedná se o onemocnění, které je bolestivé pro každou kočku, ovšem kocourům hrozí větší nebezpečí, mají od přírody velmi úzkou močovou trubici, kterou mohou krystaly zcela uzavřít. Snížený příjem tekutin při krmení výhradně suchým krmivem může vznik krystalů v močových cestách urychlit.
Může však jít i o takzvanou idiopatickou cystitidu. Pokud kočce podáváte vyváženou stravu, nejsou přítomny močové ani ledvinové kameny, a dokonce ani infekce, přichází v úvahu stres jako příčina problémů. Kočky jsou citlivá zvířata a vykazují citlivost vůči změnám v životních situacích – například pokud se v domácnosti objeví nová kočka, partner nebo dojde ke stěhování. Chronický stres působí negativně na imunitní systém zvířete a může vést ke zdánlivě bezdůvodným symptomům onemocnění.
Klíčová je včasná léčba
Důležité je včas vyhledat veterináře, který stanoví přesnou diagnózu. Pokud se jedná o bakteriální infekci, tak jsou antibiotika často jedinou alternativou. Prostředky na zklidnění křečí pomáhají proti nutkání močit.
Pokud se v moči již nacházejí krystaly, je nutné podávat zvířeti správný typ stravy. Hodnota pH v moči musí klesnout – toho můžete docílit podáváním speciálního krmiva pro jedince s onemocněním močových cest, vhodné je i aplikovaní syrové stravy.
Obzvlášť důležitý je příjem tekutin. Pitný režim kočky můžete podpořit třeba pořízením fontánky s vodou. O tom, jak si fontánu s vodou vyrobit doma pomocí květináčů, jsme psali zde.