Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte vybírat z klidných plemen

Mazlíčci 21. listopadu 2020 | 11:05 — Helena Malá
Češi jsou národem pejskařů. Někdo si pořídí chlupáče proto, aby získal parťáka pro sportování či dlouhé procházky. Ne každý má ale energie nazbyt. Ani tak se snu o vlastním pejskovi vzdávat nemusíte. Je třeba jen zvolit vhodnou rasu, která tolik pohybu nevyžaduje.
Další 3 fotografie v galerii
Anglický buldok patří rovněž mezi línější psí plemena / Depositphotos

Mezi lidmi najdete jedince, kteří vyloženě překypují energií, ale i takové, kteří to mají naopak. V obou případech je třeba si k sobě pořídit pejska, který to má nastavené podobně jako vy. Jinak se budete vy, nebo váš čtyřnohý kamarád, zbytečně trápit.

Pokud máte lenivější povahu, pořiďte si lenivějšího pejska. Výběr je dostatečně velký, takže na své si přijdou milovníci malých, středních i velkých plemen. Představíme vám od každé velikosti jednoho pejska, ve skutečnosti je ale výběr podstatně širší.

Mops

Mezi pejsky menšího vzrůstu patří například mops. Na první pohled možná působí jako mrzout, ve skutečnosti má ale velmi mírumilovnou, přátelskou a společenskou povahu. Mops se stane dobrým, nenáročným a klidným společníkem, který bude vám či vaší rodině plně oddaný.

Jeho klidná povaha se projevuje už od štěněte, na rozdíl od jiných plemen jsou mopsí štěňata velmi klidná a nemají potřebu demolovat zařízení bytu podobně jako jiná plemena. Nepotřebuje venčit dlouhé hodiny v těžkém terénu, stačí mu klidné procházky. Díky každodennímu pohybu zabráníte přibírání na váze a podpoříte jeho zdraví.

Baset

Pokud máte raději středně velká plemena, můžete z těch lenivějších vybrat třeba baseta. Jde o velmi inteligentní plemeno. Díky své povaze a velikosti je téměř dokonalým rodinným psem pro mladé aktivní lidi i pro usedlejší páníčky.

Baseti jsou známí jako velcí pohodáři. Podle American Kennel Clubu mu stačí procházky v klidném tempu. Pokud však budete chtít, zvykne si váš baset i na delší a svižné venčení. Ze všeho nejvíce baseti milují odpočinek a ničím nerušený spánek. Užívají si také mazlení, drbání a chování na klíně. V žádném případě se nejedná o psa jednoho pána, o svou pozornost a lásku se ochotně dělí s celou rodinou. Baset miluje jídlo, je třeba ho proto v této zálibě krotit. Vzhledem k jeho lásce k lidem z něj asi nebude dokonalý hlídač, ale jeho mohutný štěkot i tak odradí nejednoho vetřelce. O plemenech, která jsou náchylnější k obezitě, jsme psali zde.

Německá doga

Německá doga je jedno z největších plemen psů na světě. Ale i přes svůj působivý vzhled jsou dogy považovány za velmi přátelské, klidné psy, kteří potřebují lidskou náklonnost a milují mazlení. Ne nadarmo získaly německé dogy přezdívku „jemní obři“. S jejich výškou až 90 cm a váhou kolem 60 až 80 kg se není čemu divit.

S dospělými i dětmi si umí vytvořit velmi silné pouto. Jsou mírně energičtější, což vyžaduje několik klidných procházek za den. Bez obav ale zvládnou i občasné túry. Obecně jsou však německé dogy považovány za líné psy, především v dospělém věku. Dogám nedělá dobře chůze do schodů, ideální je pro ně přízemní dům s prostornou zahradou.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Vřes patří k podzimu. Nenáročnost, odolnost a krásné...

Sklizeň a uskladnění mrkve: Kdy sklidit mrkev a jak ji...

Zavřít reklamu