Kastrace koček: Ano či ne?
Mezi nejčastější důvod kastrace je snaha zamezit zabřeznutí. Stává se velmi často, že se kočka zaběhne a o pár měsíců později už jsou na světě malá koťátka. Nejde však o jedno či dvě roztomilé zvířecí mazlíčky. Kočka je schopná mít až šest potomků najednou, a to může mít až tři vrhy v jediném roce. Právě to jen ten problém, není totiž lehké každý rok rozdat až patnáct koťátek kamarádům, příbuzným či je zkusit umístit do útulku.
Majitelé koček volí také kastraci z hlediska zdravotního. Je vědecky dokázáno, že u samičky slouží kastrace k vyloučení možnosti vzniku rakoviny vaječníků, dělohy a mléčných žláz. Pravdou je, že kočky jsou po zákroku spokojenější, zdravější a také se dožívají vyššího věku. Cena kastrace se pohybuje okolo tisíce korun. Vždy záleží na hmotnosti kočky či použitého druhu anestezie. Zákrok veterinář provádí v celkové narkóze a trvá zhruba půl hodiny.
Doba po narkóze
Kočička bude po probuzení z narkózy malátná. Dopřejte jí klidné a bezpečné místo, kde se po zákroku může ještě pořádně vyspat. Vodu a krmení můžete nabídnout až po nabytí plného vědomí. V obchodech je k dostání i potrava vhodná přímo pro kočky po kastraci. Musíte však počítat s tím, že hojení rány potrvá delší dobu. Snažte se zabránit, aby si ránu nelízala. Stehy se vytahují zhruba po týdnu od zákroku.
Kastrace s sebou nese i jisté nevýhody:
- možné pooperační komplikace spojené s olizováním rány či roztržení stehů,
- zvyšuje riziko obezity, kočky jsou klidnější a mají větší chuť k jídlu,
- snižuje celkovou úroveň aktivity koček,
- znemožňuje chov.