Demence u zvířat není nic neobvyklého. Jak ji poznat a jak jí předcházet?

Mazlíčci 06. října 2017 | 17:05 — Anna Novotná
O demenci u lidí se píše velmi často. Ale napadlo by vás, že jí trpí také naši domácí mazlíčci?
Další 3 fotografie v galerii
Podle veterinářů je při předcházení demenci jediný recept: hodně aktivity a kvalitní strava. / Shutterstock

Alzheimerova choroba trápí každého pátého Čecha staršího 80 let. Projevuje se zmateností, zapomínáním a ztrátou paměti. Podle nejnovějších vědeckých studií se, ale nejedná o čistě lidské onemocnění. Senilitou a postupnou ztrátou paměti mohou trpět i psi a kočky.

Domácí mazlíčci nesmyslně civí do zdi nebo ztrácejí orientaci a lidem to někdy připadá půvabné. Ve skutečnosti však naši čtyřnozí kamarádi často trpí stařeckou demencí.

U zvířat se zpravidla mluví o syndromu kognitivní (poznávací) dysfunkce. Není známo, kolika psů se postižení týká, ovšem předpokládá se, že to může být až polovina psů, která se dožije deseti a více let.

Pohyb

Tak jako se spousta z nás nedostatečně věnuje pohybu, tak i psi a kočky mohou trpět jejich nedostatkem. Dokonce i plemena, která člověk považuje za „gaučová“, potřebují nějakou tu fyzickou aktivitu! Právě pohyb je jednou z nejdůležitějších forem prevence proti demenci u zvířat (a ostatně i u lidí).

Samozřejmě to neznamená, že svého pejska musíte během venčení uštvat nebo s ním běhat po parku dvě hodiny denně. Výzkum Kalifornské univerzity prokázal, že již dvě dvacetiminutové pohybové aktivity venku hrají v ochraně před demencí důležitou roli. Jak zajistit pohyb kočce, která je celý den v bytě? Pořiďte hračky (i když většinou stačí jen provázek nebo kousek papíru) a pěkně si s ní hrajte. Tu necelou hodinku svého života denně svým mazlíčkům jistě můžete věnovat! 

Zábava pro dlouhé chvíle

A když už jsme zmínili ono hraní, také to představuje v boji proti demenci u zvířat důležitou položku! Pěkně mozeček svého psa či kočky procvičujte, poskytujte zvířeti spoustu stimulů a zajistěte mu prostředí, které pro něj bude zajímavé.

Můžete investovat do interaktivních her pro zvířata (případně můžete podobné hračky vyrobit i doma, na internetu najdete spoustu návodů), zajistěte svému mazlíčkovi, aby viděl ven z okna (kočky i psi velmi rádi pozorují dění venku), u psa při venčení měňte trasy, zkrátka se snažte, aby měli co nejpestřejší život.

Nepodceňujte ani sílu kontaktu s člověkem – pěkně hlaďte, drbejte, mazlete… Nejenže tím aktivujete spoustu center v mazlíčkově mozku (o těch vašich ani nemluvě), ale ještě mu rozproudíte krev, která mozek zásobuje.

Výživa je základ

Pestrá a vyvážená strava s obsahem těch správných vitaminů, minerálů a antioxidantů je důležitá nejen u lidí, ale i u našich domácích mazlíčků. Můžete jim nabídnout některé druhy ovoce či zeleniny (sladké brambory, mrkev, salát nebo borůvky), vyhněte se ale rozinkám, hroznovému vínu, česneku, cibuli, čokoládě, potravinám obsahujícím cukr nebo alkohol – ty mohou způsobit nebezpečnou otravu.
Nejste si jistí, co váš zvířecí miláček smí a nesmí, případně má příliš vybíravý jazýček? Pak vsaďte na krmiva z obchodu. Vždy se zaměřte na jejich složení – vyplatí se investovat do krmení s obsahem vitaminů (především C a E), ale i betakarotenu, selenu či omega-3 mastných kyselin. Právě to jsou živiny, jež zdraví mozku podporují.

Kdy zpozornět

Přemýšlíte, jak se vlastně demence u kočiček nebo pejsků projevuje? Tyto varovné znaky na ni mohou ukazovat:

  • zmatené chování, potíže s orientací
  • úzkostlivé stavy
  • potíže s tréninkem či zapomínání naučeného chování (např. nereagování na povely, na své jméno…)
  • „nehody“ doma, močení či kálení mimo kočičí toaletu
  • obsesivní olizování srsti (u koček i opačné chování – tedy ztráta zájmu o čištění srsti)
  • výrazné změny v preferencích krmiva
  • změny ve spánkovém cyklu
  • změny v sociálním chování (ztráta zájmu o kontakt s rodinou, nebo naopak jeho výrazné zvýšení)

Podle veterinářů je při předcházení demenci jediný recept: hodně aktivity a kvalitní strava. O dalších problémech, které způsobuje obezitoa psů, se dočtete v našem článku zde

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu