Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se psem?
Parťáci na celý život
Když se dítě narodí do domácnosti, ve které už pes nějakou dobu žije, většinou je psem velice dobře přijato do smečky. Jak děťátko roste, postupně se z něj a psa stávají čím dál tím větší kamarádi. Pejsek olizuje dítěti ruce, když je má od jogurtu, dítě se učí dělat "malá", učí se házet předměty, které pes ochotně nosí a později se díky psovi může pokusit udělat první krůčky – to samozřejmě platí v případě velkého psa. Větší děti se mohou díky psu naučit zodpovědnosti za druhé a puberťákům neuškodí mít koníčka a němého parťáka.
Chlupy + špína = imunita
Jednoduchá rovnice. Samozřejmě to neznamená, že když máte doma psa, musíte mít doma neustále špínu, ba naopak, se psem je mnohem víc potřeba denně uklízet. Ale čistota domácnosti nikdy nebude stoprocentní. Pokud máte doma psa, který líná, sami víte, že ráno vyluxujete a večer to vypadá, jako byste vysavač do ruky vůbec nevzala. Dítěti ale pár chlupů na teplácích nijak neuškodí a alespoň si vybuduje imunitu.
Procházky
Většina miminek v kočárku krásně spinká, a tak se každodenní procházky se psem mohou stát příjemným odpočinkem pro maminku i miminko. Čtyřnohý kamarád tuto rutinu velmi rád přijme. Brzy po porodu vycházky uvítáte také proto, že vám pomohou shodit těhotenská kila a posílit svaly, které, pokud jste konec těhotenství trávila odpočinkem, nejspíš ochably.
Pes jako dárek
Vždy si rozmyslete, jestli psa pořídíte jako dárek. Pokud vaše dítě usilovně prosí, že by si moc přálo pejska, rozhodně zvažte, zda je na to již dostatečně psychicky vyspělé a zda se nejedná jen o rozmar. Není nic smutnějšího, než se dívat na přeplněné útulky právě takovýchto nevhodných dárků. Naopak můžete útulek navštívit a chodit třeba s dítětem pejska venčit, aby pochopilo, co to vlastně znamená chodit denně na procházky a starat se o psa.
Děti psy milují. Objevují s nimi svět a dokážou se s nimi donekonečna smát. Nikdy je ale nenechávejte se psem o samotě, i když psu bezmezně věříte. Tím spíš opravdu malé děti. Nikdy nemůžete vědět, co dítě vymyslí, jestli psa nepíchne do oka, nekousne do ucha, nestrčí mu propisku do nosu a podobné rošťárny. Pes může mít, zrovna jako člověk, špatnou náladu nebo bolení a nemuselo by to skončit dobře. Může dítěti ublížit třeba i nechtěně tím, že rychle vyrazí ke dveřím, když jde přivítat vašeho muže, který se právě vrátil z práce.