Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Mazlíčci 18. října 2017 | 11:39 — Anna Novotná
Jeden z nejčastějších problémů všech chovatelů, kteří mají psa v bytě, je zápach ze psí tlamy. Nejde o to, že by venkovním psům z tlamy nebylo cítit, ale tolik to nevnímáme. Jak nepříjemnému zápachu předcházet? A jak ho odstranit?
Další 1 fotografie v galerii
Zápach z tlamy u psa je nejen nepříjemný, ale hlavně signalizuje stomatologický problém, který je třeba řešit. / Shutterstock

Zápach z psí tlamy bývá často prvním signálem, že s chrupem psa není něco v pořádku. I zde platí, že prevence je lepší než následné řešení zdravotního problému. Zubním kamenem a problémy, které s tím souvisí trpí asi 90% psů starších jednoho roku.

Psy trápí nažloutlý zubní kámen, zubní plak, zubní kazy a zápach z úst. Tyto symptomy mohou znamenat něco mnohem vážnějšího, než jen špatnou hygienu psích úst. 

Zubní plak

Vše začíná zubním plakem. Zubní plak je povlak, který ulpívá na zubech. Je tvořen zbytky potravy, slinami a bakteriemi přítomnými v tlamě psa. Zubní plak je měkký a lze ho snadno odstranit žvýkáním a okusováním. K tomu lze používat například hračky, žvýkací pochoutky nebo jiné dentalních dobroty k tomuto účelu určené. Pejsek si nejen pochutná, ale zároveň tím můžeme předcházet vytvoření zubního kamene.

Zubní kámen

Pokud zubní plak neodstraníme, působením minerálů z vnějšího prostředí, plak ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Zubní kámen zapříčiňuje nelibý zápach z tlamy, ale také daleko vážnější zdravotní problémy u psa.

Zubní kaz

Zubní kaz se u psů projevuje poškozením zubní skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. Při silném poškození zubní skloviny dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne. Nejčastěji jsou postiženy především stoličky nebo špičáky.

Zánět dásní

Zánět dásní se projevuje kroužkovitým zčervenáním dásně v oblasti krčku zubu, kde dáseň přiléhá ke korunce zubu. Zřetelným znakem zánětu je podobně jako u člověka i zvýšená krvácivost dásní. Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Pro záněty není neobvyklé, aby si našly cestu až do kořene zubu a způsobily tak otoky dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Masivní zubní kámen velmi významným způsobem zhoršuje kvalitu života zvířat. Zvířata pociťují velký diskomfort nebo bolesti v tlamě a často ztrácí chuť k jídlu. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce může přenést do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.

Nejčastější příčinou je zubní kaz a nebo zánět dásní

Pokud trápí vašeho psa nadměrný zápach z ústní dutiny a navíc jste u něj zpozorovali neochotu při přijímání potravy, může jej trápit zubní kámen, zubní kaz a nebo zánět dásní.

Jak bránit tvorbě zubního plaku

Nejjednodušším a nejúčinějším způsobem, jak bránit tvorbě zubního plaku, je podávání kvalitních a správně tvarovaných granulí pro psy a kočky, které při kousání mechanicky odstraňují plak ze zubů. Proto, i když máte malé plemeno psa, nebraňte se o něco větším granulím. To znamená, že pokud máte mini rasu, nemusíte kupovat granule pro malé psy, ale klidně pro střední plemena.

Pro psa je hltání přirozenou formou příjmu potravy a větší granule nutí psa kousat a tím o zuby pečovat. Dokonce dnes existují granule pro psy i pro kočky, které jsou přímo určené k péči o chrup a mají hrubší strukturu, aby byl abrazivní účinek co nejvyšší. Pokud pes a či kočka nemá závažné problémy s chrupem, nikdy granule nemáčejte. Tím se zbytečně snižuje jejich abrazivní schopnost.

Dalším oblíbeným způsobem péče o chrup je podávání abrazivních pamlsků. Tyto pamlsky fungují podobně jako granule a jejich žvýkáním se nejen čistí plak ze zubů, ale zároveň se i posilují dásně a zuby jako takové. Tyto pamlsky zvíře i zabaví na dobu, kdy musíte být v práci apod., takže vlastně spojíte příjemné s užitečným.

Můžete také použít ústní vody, spreje, gely nebo zubní pasty jak v kombinaci kartáčkem na zuby, tak pro bezkartáčkové čištění, zajímavé jsou i doplňky stravy pro odstranění plaku. Ústní vody mají většinou tu výhodu, že se míchají do vody na pití, tudíž pes nebo kočka normálně pije a přitom dbá o chrup. Je to jednoduché a fungující řešení.

Spreje je určitě lepší používat u klidnějších zvířat, která nemají problém s otevřením tlamy a její očistou. To stené platí u kartáčkového čištění zubní pastou. Pozor, nikdy nepoužívejte pasty lidské!

Dobrým kompromisem je čištění pomocí gelů, které fungují na chemické bázi a stačí je do tlamy nanést, bez nutnosti drbání kartáčkem. Tyto gely stačí nanášet na vnitřní stranu tlamy, na tváře, nebo je nechat zvířetem olíznout z prstu. Gely jsou vždy ochucené tak, aby pes i kočka měli z olíznutí požitek a ne stres, proto se většinou zvíře na čištění zubů těší.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu