Potkali jste v zimě ježka? Hned se pro něj vraťte! Jeho přežití závisí na vaší pomoci

Mazlíčci 19. ledna 2018 | 08:45 — Šárka Vondráčková
Narazit na ježka v zimě bychom správně neměli. Nicméně se to může stát. Ale pokud toto pichlavé zvířátko potkáte, je to znamení, že potřebuje vaši pomoc.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud se rozhodnete, že se budete o ježka starat sami, je nutné dodržet pár pravidel / Pixabay

Ježci jsou od listopadu zhruba do března ve stavu hibernace, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5 stupňů Celsia a tělesné funkce se zcela zpomalí. Aby úspěšně přezimoval, musí v říjnu vážit nejméně 400 gramů. V listopadu by pak měl vážit nejméně 600 gramů.

Azyl doma

Potkáte-li ježka uprostřed zimy, potřebuje záchranu v každém případě. Správně byste ho měli svěřit stanici pro handicapované živočichy či některé pobočce Českého svazu ochránců přírody. Přesto se řada lidí rozhodne, že mu poskytne azyl doma. Zde je však důležité ježkům vytvořit opravdu vhodné podmínky i stravu.

Správný pelíšek

Když se rozhodnete ježka ujmout, měli byste mu vytvořit dostatečně velký výběh s plochou kolem dvou metrů čtverečních, který má omyvatelnou podlahou. Stěny výběhu musí být vysoké tak, aby ježek nepřelezl, to znamená kolem půl metru. Výběh musí vždy být čistý. Co se podestýlky týče, můžete zvolit suché listí, slámu, ale klidně i hobliny či granulovanou organickou podestýlku pro hlodavce. A pokud vás chytne kutilský duch, rovnou si vyrobte jednoduché krmítko pro ptáčky. I ti potřebují v zimě vaši péči. Návod, jak na to, jsme psali zde

Vhodné klima

Malým ježkům, vážícím pod 300 gramů, je nejlépe při teplotě kolem 18 až 20 stupňů, větší vyhledávají chlad – teplotu kolem 13 až 15 stupňů. Až se ježek dostatečně dokrmí, nastane čas pro zimní odpočinek. Potřebuje k tomu teplotu kolem 5 stupňů Celsia a naprostý klid. Vodu a kousek trvanlivé potravy pro jistotu ponechejte před domečkem. 

Správné dobroty

Nikdy nedávejte ježkům mléko! To by jim totiž způsobilo vážné trávicí problémy a mohli by i zahynout. Ježčí jídelníček by měl být ze tří čtvrtin masitý. Vhodné je syrové hovězí maso či vařené kuřecí maso. Doplnit ho můžete v malém množství neslanou vařenou rýží, ovesnými vločkami, dětskými piškoty, tvarohem, strouhaným sýrem, vejcem, případně velmi malým kouskem nenadýmavé zeleniny nebo ovoce.

Vhodné jsou i kvalitní kočičí či psí granule a konzervy, avšak bez rybího masa. Zpestření v podobě suchých granulí či vařeného drůbežího krku procvičí žvýkací svaly a zuby. Jelikož je ježek noční tvor, krmíme ho nejlépe večer, ty nejmenší ježečky i ráno. Na pití jim stačí voda nebo fenyklový čaj.

Kdy bodlináče vypustit

V březnu či dubnu se ježek probudí. Začněte ho opět krmit, a když se dostatečně posilní, je načase vypustit ho do přírody. Mělo by to být asi tak v polovině dubna, a to nejlépe večer za pěkného počasí. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Zavřít reklamu