I váš pejsek může nastydnout. Zkuste léčbu bylinkami

Mazlíčci 04. března 2018 | 08:46 — Šárka Vondráčková
Psi mohou nastydnout úplně stejně jako lidé. Potrápit je může nachlazení, chřipka nebo třeba i angína. Poradíme vám, jak určité nemoci poznat, co dělat a kdy už vyhledat pomoc veterináře.
Další 3 fotografie v galerii
I psy trápí nemoci z nachlazení, stejně jako lidi / Shutterstock

Chladné dny jsou pro řadu lidí nepříjemné hlavně kvůli tomu, že je opravdu lehké se někde jen tak nachladit. Prevencí před nachlazením je dostatečná konzumace vitaminů a teplé oblečení. Často se však zapomíná na naše nejmenší mazlíčky. Nachlazení u psů nebo koček není totiž vůbec nic neobvyklého, a proto bychom k našim mazlíčkům rozhodně neměli být v těchto měsících lhostejní. Spíše naopak.

Kašel, rýma, výtok

Nachlazení u pejska poznáte snadno. Kašle, kýchá, teče mu z nosu i očí, ztrácí energii, nejí a je apatický. Nejvíce se nachlazení projevuje tzv. psincovým kašlem. Projevuje se tak, jakoby pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil. Psincový kašel je ale jako jiné virové onemocnění snadno přenosný. Zvířata ho často dostanou tím, že olíznou, očichají místo, kde nemocný pejsek vykonal potřebu. Nemoc se též často přenáší na hromadných akcí a výstavách. Je-li váš pes nemocný, tak ho rozhodně mějte na vodítku a snažte se zabránit vzájemné interakci zvířat.

Teplo a klid

Pokud není průběh nemoci příliš závažný, je dobré nechávat pejska v klidu v teple domova, chodit s ním na krátké procházky pouze k vykonání potřeby a je důležité ho mít na vodítku. Nezapomínejte ani na ochranné oblečky, a to zvlášť u krátkosrstých plemen. Doma by měl mít pelíšek na teplém místě, kde ho nebude ohrožovat průvan. Udělejte mu třeba nový pelíšek z obyčejného svetru. Pejsek se v něm bude cítit jako v nebíčku. Návod, jak na to, jsme psali zde.  A v žádném případě nedávejte psovi ledovou vodu.

Vitamíny, bylinky

Během nemoci můžete zvířeti podávat vitamin C na podporu imunity. Tu také můžete podpořit bylinkami. Buď můžete koupit speciální bylinkové granule, anebo mu jimi můžete krmivo posypat. Ideální je bazalka, především při psincovém kašli. Šípek obecný zase obsahuje spoustu vitamínu A a C. Má-li pejsek střevní potíže, pak mu dejte do krmení trochu oregana. Vyrábějí se i speciální sirupy vhodné pro psy s nachlazením. Vhodný je například jitrocelový nebo echinaceový sirup. Při nachlazení je vynikající také heřmánek. Pokud má například pejsek rýmu, dejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury.

Kdy k veterináři

Pokud se během tohoto nachlazení objeví další příznaky, jako jsou zápach z tlamy nebo horečka, nebo záchvaty kašle trvají příliš dlouho, je nutné vyhledat veterináře. Ten předepíše vhodná antibiotika. Pokud byste tuto nemoc zanedbali, hrozí vznik zápalu plic nebo zánět průdušek. Antibiotika se kombinují s léky s protizánětlivými účinky a léky podporujícími vykašlávání, zvláště v případě, když je nemocný starší jedinec nebo štěně.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu