Vyvádí váš pes po vašem odchodu doslova psí kusy? Možná trpí separační úzkostí

Mazlíčci 24. srpna 2018 | 12:14 — Šárka Vondráčková
Nekonečné kňučení, štěkání nebo dokonce vytí, kdykoliv se hnete z domu. Tento problém trápí nejednoho chovatele psa. O co jde? Říká se tomu separační úzkost.
Další 4 fotografie v galerii
Takový pejsek při odloučení neskutečně trpí / Shutterstock

Když si domů přivedete nového pejska, obvykle se těšíte na chvíle, které spolu strávíte. A v tu chvíli ani nepřemýšlíte o tom, že by váš nový čtyřnohý kamarád měl mít nějaké „vady na kráse“. A když se jednoho dne objeví třeba taková separační úzkost, pak to nejednoho chovatele doslova zaskočí. A trápí to nejenom majitele psa, ale především vaše sousedy, kteří musejí snášet hodiny naříkání vašeho miláčka.

Neobvyklé chování

U vašeho pejska se může objevit celá řada symptomů, které jsou ještě více viditelné ve chvíli, kdy se chystáte odejít z domu. Může trpět na stresovou průjmovitou stolici, tachykardií, velmi zrychleným dýcháním, zvýšenou tělesnou aktivitou, sliněním, třesem, odmítáním jídla i vody. Může také začít kálet i močit v bytě, i když to dřív nedělal. Stejně se může začít se sebepoškozováním. Při příchodu vás až přehnaně a bouřlivě vítá.

Netrestejte ho

Uvědomte si v první řadě, že váš pejsek je prostě v neustálém stresu, obrovsky trpí a v některých případech může i uhynout. Rozhodně ho za jeho chování netrestejte, nezavírejte jej ani do místnosti či do klece. Tím by se jeho stav mohl ještě více zhoršit.

Hlavně nebýt sám

Samozřejmě, že v první řadě je potřeba vyloučit jakýkoliv zdravotní problém. A pak je nejdůležitější zajistit, aby pes se separační úzkostí nezůstával sám. Svěřte ho po dobu své nepřítomnosti někomu, koho pes zná a kdo se o něj dokáže postarat. Důležité je, aby se pejsek uklidnil a přestal být už v neustálém napětí a stresu.

Vlastní pelíšek

Pokud váš pejsek ještě nemá vlastní pelíšek a spí s vámi v posteli, odbourejte to. Důležité je, aby měl svůj pelíšek. Vyrobte mu jej třeba z vašeho starého svetru. Návod, jak na to, jsme psali zde. Naučte ho, že jeho pelíšek je také příjemné místo, dávejte mu na něj dobroty, když vás poslechne a dojde si na něj.

Naučte ho samotě

Když budete se svým psem společně doma, nenechejte se od něj pronásledovat, kamkoli se vydáte, například i na záchod, či do koupelny. Zabavte ho třeba nějakou novou hračku, kostí, nebo žvýkací pamlskem a začněte s tím, že se na chvíli budete psovi ztrácet z dohledu. Pro začátek postačí pohyb po bytě, pak za sebou zavírejte dveře mezi pokoji a nakonec se zkuste vydat i za dveře vchodové, třeba jen vynést koš. A postupně tyto intervaly prodlužujte. Hlavně nespěchejte, opravdu postupujte krůček po krůčku.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu