Proč a jak pejskovi čistit zuby? Ústní hygiena může být i zábavná

Mazlíčci 01. března 2019 | 19:49 — Veronika Prášilová
Sami si čistíme zuby i několikrát denně, ale svým mazlíčkům to dělá jen málokdo. Měla by to být naprosto běžná součást péče, podobně jako vyčesávání srsti nebo zkracování drápků. Přitom čištění chrupu je oproti zmíněným činnostem podstatně důležitější.
Dalších 5 fotografií v galerii
Odolejte psím očím, zoubky se čistit musí / Shutterstock

Je vašemu pejskovi už nejen občas cítit z tlamy? Bakterie zubního plaku zkrátka nevoní po růžích. Psí zubní hygiena nezabere tolik času, a když se budete držet našich rad, bude to pro vás i pejska nakonec docela zábava.

Proč vůbec psům čistit chrup?

Volně žijící šelmy si zuby nečistí a přesto jim chrup slušně slouží celý život, tak proč bychom sebe a své miláčky měli obtěžovat touto otravnou rutinou? Protože se značně liší jejich životní styl, diametrálně odlišná je skladba potravy a těm divokým také nikdo nepřilepšuje různými pamlsky.

Tvorba zubního plaku je normálním procesem, stejně jako u lidí. Důsledky zanedbané péče jsou také velmi podobné. Bakterie způsobují zánět dásní, celý proces může vést až ke vzniku parodontitidy a ztrátě zubů. Nechceme vás strašit, ale pokud jste dočetli až sem, asi cítíte, že byste s pravidelným čištěním chrupu svého mazlíčka měli začít.

I starého psa naučíte novým kouskům

Nezáleží na tom, kolik má pes roků, začít můžete kdykoliv. Bude to chtít trochu trpělivosti, ale nebojte, půjde to. U veterináře nebo ve specializovaném obchodě si pořiďte pastu určenou psům. Ta se od lidské liší tím, že neobsahuje fluor, který je pro psy škodlivý.

Navíc je ochucená tak, aby psům voněla, vybrat si můžete například kuřecí nebo hovězí příchuť. Kartáček můžete prozatím zkusit lidský, ale minimálně zpočátku určitě měkký. Teprve kdybyste zjistili, že vám nebo pejskovi nevyhovuje, sáhněte po speciálním, například prstovém.

Jak na psí zubní hygienu

Vyhraďte si každý den pár minut na novou hru, na kterou se bude váš pes těšit. Nejprve jej musíte zvyknout na doteky v oblasti čenichu a pysků. Hrajte si s ním, přetahujte se o nějakou hračku, sahejte mu do otevřené tlamy, tahejte za zuby.

Postupně prodlužujte čas, kdy budete prsty masírovat jeho dásně. Vypomoci si můžete tím, že si mezi prsty rozemnete trochu psí zubní pasty, která pejskům voní. Postupně zkuste k prstům přidávat i několik lehkých tahů kartáčkem. Mějte u sebe jako odměnu minigranulky, ale jiné než jeho běžné krmivo.

Nejde o boj, ale o zábavu

Na pejska stále mluvte, druhou rukou ho hlaďte a plácejte. Celý proces by neměl být dlouhý, nikdo z vás to určitě nebude chtít prodlužovat. Čistit byste měli nejprve postranní zuby, pak opatrně zadní a nakonec ještě opatrněji přední, což je pro psa nejcitlivější oblast. S kartáčkem zacházejte citlivě, nemá jít o boj, o to, kdo je silnější. A také proto, abyste pejskovi neublížili, třeba že mu nechtěně zasunete kartáček do krku.

Některému psovi zvykání na tuto novotu trvá pár dnů, jinému pár týdnů. Trpělivost se vám, a především vašemu pejskovi, vyplatí. Bez ústní hygieny budete častějším hostem veterinární ordinace, pejsek ve vyšším věku může přicházet o zuby, kousání bude obtížnější, přípravy stravy pro vás složitější.

Čistit nemusíte každý den, ale čím častěji, tím samozřejmě lépe. Váš veterinář vám jistě poradí další triky, jak sobě a vašemu pejskovi čištění chrupu co nejvíce usnadnit. Další pro pejsky příliš neoblíbenou činností je koupání. Podobně jako u zubních past existuje množství druhů šamponů. My vám ale poradíme, jak si udělat domácí výživný ovesný šampon, který nedráždí a je vhodný i pro psí alergiky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu