Máte alergii, a přesto toužíte po pejskovi? Možnosti existují
Existují některá plemena, která alergikům ani astmatikům nevadí.
Srst není to hlavní
Hned v úvodu je třeba upřesnit, že mít alergii na psy v drtivé většině případů neznamená mít alergii na jejich srst. Ačkoli si to stále ještě mnoho lidí myslí, psí chloupky nejsou tím největším problémem. Kámen úrazu bývá obvykle v psích sekretech, jako jsou sliny či moč, případně v mikročástečkách, které se drží v jejich srsti.
Mytí rukou i několikrát denně
Pořízení pejska alergikem pak vyžaduje o to větší nároky na hygienu, a to jak nového člena domácnosti, tak vás samotných. Určitě není v těchto případech vhodné, aby s vámi pejsek spával v posteli. Pokud vám olíže ruce, měli byste si je jít ideálně ihned opláchnout, abyste si pak třeba nedopatřením nesáhli do očí, nebo si jimi neprotřeli nos.
Zvažte také pořízení čističky vzduchu, která je sama o sobě pro alergiky přínosem. Budete muset také častěji vysávat, častěji perte také potahy na pohovce nebo psí pelíšek, kam se rádi uchylují různí roztoči a roztodivné breberky.
Pravidelná koupel je nutností
U pejska je nutné častější sprchování, ale určitě ne s použitím kosmetiky. Stačí pouze čistá voda, která pomůže z jeho srsti vymýt například nasedaný pyl nebo prach a očistí i jeho kůži. Také packy mu přetírejte raději vlhkou osuškou, aby se vám mikročástečky nerozvířily zbytečně po bytě.
Kteří jsou ti praví
Mezi plemena, která jsou pro alergiky skvělou volbou, patří bišonci, yorkšírští teriéři, maltézáčci a dokonce i knírači. Skvělým společníkem pro vás bude také čínský chocholatý pes, který je i navzdory svému jménu zástupcem takzvaných naháčů.
A ať už se nakonec rozhodne pro jakéhokoliv čtyřnohého tvorečka, nejdůležitější jistě nebude jeho vzhled a původ, ale především to, že se stanem vaším nenahraditelným přítelem. A ačkoli pro něj bude nejdůležitější vaše přítomnost, nezapomeňte mu do začátku pořídit pár důležitých věcí. Inspiraci najdete například zde.